Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Krzyż jest miłością. Setki osób wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej ulicami Kielc

Mimo niesprzyjającej pogody setki wiernych wzięło udział w wieczornej Drodze Krzyżowej ulicami Kielc. Misterium Męki Pańskiej rozpoczęło się w Kościele Św. Wojciecha. Jego uczestnicy przeszli m.in. przez Rynek, a następnie ulicami: Małą, Sienkiewicza, i Hipoteczną. Zatrzymali się na placu Wolności i placu Najświętszej Maryi Panny.

Autor: Katarzyna Podraza

27.03.2018 20:19

image 27.03.2018 Kielce. Misterium Męki Pańskiej. Droga Krzyżowa Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uczestniczące w Drodze Krzyżowej osoby mówiły, że przyszły z różnymi intencjami. Były to bardzo osobiste prośby, dotyczące problemów codziennego życia, ale modlono się także za Polskę. - Pomimo takiej zimnej pogody podejmujemy krzyż, taki jak Chrystus - mówili nam kielczanie. 

W czytanie rozważań i niesienie Krzyża zaangażowały się różne grupy i środowiska, m.in. Bożogrobcy, strażacy z OSP, klerycy, księża, młodzież, harcerze, radni i sportowcy.

27.03.2018 Kielce. Misterium Męki Pańskiej. Droga KrzyżowaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uczestniczący w procesji prezydent Wojciech Lubawski powiedział nam, że wydarzenie to organizowane co roku, jest już dla Kielc tradycją, daje ono dużo sił i jest okazją do otrzymania wielkiej siły płynącej z Krzyża.

- Przygotowujemy się wszyscy do Wielkiego Czwartku, Piątku i do wiadomości o Zmartwychwstaniu, czyli nadziei na to, że to wszystko ma głęboki sens. Życie ludzkie jest wtedy wartościowe, jak widzi się tę historię sprzed 2 tysięcy lat - dodał prezydent Lubawski.

27.03.2018 Kielce. Misterium Męki Pańskiej. Droga KrzyżowaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tomasz Bogucki, kielecki radny powiedział nam, że co roku bierze udział w Misterium Męki Pańskiej i to jest dla niego ogromne przeżycie.

- To dla mnie jest swego rodzaju wyzwanie i zobowiązanie, żeby człowiek przeżył religijnie stacje Drogi Krzyżowej, a po drugie, to zamanifestowanie swojej wiary publicznie. Jest to chwila refleksji przy krzątaninie przedświątecznej i możliwość oderwania się od rzeczy mniej ważnych - podkreślił radny.

Wśród wiernych idących w procesji Drogi Krzyżowej byli również kieleccy ułani, którzy w związku z tegorocznymi obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości zaprezentowali się w innych niż zwykle strojach.

- W tym roku w warcie przy Krzyżu mamy na sobie umundurowanie charakterystyczne dla początków I wojny światowej, uszyte na wzór Pierwszego Pułku Ułanów Legionowych - powiedział Mariusz Kowalski, szef kieleckiego Szwadronu Kawalerii. 

Misterium ulicami Kielc łączyło rozważanie Męki Jezusa ze wspomnieniem ważnych osób i wydarzeń z historii miasta.

Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego na pl. Jana Pawła II. Hierarcha przywołał myśl ochrzczonego Żyda tarnowskiego Romana Brandstaettera, autora powieści „Jezus z Nazaretu".

- I on nam podpowiada: przytul się do Krzyża. Uczyńmy to szczególnie w Wielki Piątek, a Jezus z Krzyża odpowie nam, że Krzyż jest miłością - dodał biskup Piotrowski. 

Wydarzenie od kilkunastu lat jest organizowane przez diecezję kielecką i Wojewódzki Dom Kultury.

Galeria zdjęć Kielce. Misterium Męki Pańskiej. Droga Krzyżowa (27.03.2018) [Zdjęcia: 71]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojciech Lubawski Droga Krzyżowa bp Jan Piotrowski RK Kielce Tomasz Bogucki
other news

Podobne wiadomości

To moment do refleksji i zadumy. W Sandomierzu przeszła Droga Krzyżowa

To moment do refleksji i zadumy. W Sandomierzu przeszła Droga Krzyżowa

Setki osób w drodze na Święty Krzyż w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Setki osób w drodze na Święty Krzyż w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej

Relikwie Jana Pawła II, refleksje autorstwa Ojca Pio. Niezwykła Droga Krzyżowa w Suchedniowie

Relikwie Jana Pawła II, refleksje autorstwa Ojca Pio. Niezwykła Droga Krzyżowa w Suchedniowie