Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jak dieta wpływa na nasz organizm?

Właściwa dieta chroni przed chorobami układu krążenia, demencją i cukrzycą. Szwedzcy naukowcy odkryli, jaki wpływ na zdrowy organizm mają produkty spożywcze o właściwościach przeciwzapalnych. Wyniki wykazały, że „zły” cholesterol przy właściwym odżywianiu można zredukować nawet o 33% proc., lipidy o 14 proc., ciśnienie krwi o 8 proc., a ryzyko zakrzepu o 26 proc. Ponadto, zdrowa dieta obniża wskaźnik zapalny w organizmie oraz pomaga zachować na dłużej sprawność intelektualną.

Autor: Magdalena Sitek

27.03.2018 15:59

image 07.09.2015. dr Hubert Konstantynowicz Fot. Kamil Król / Radio Kielce

O tym, jak dieta wpływa na cały nasz organizm ze szczególnym uwzględnieniem pracy serca rozmawialiśmy z dr. n.med. Hubertem Konstantynowiczem specjalistą kardiologiem.

Panie doktorze od dawna mówi się o piramidzie żywienia, która pokazuje nam jakie produkty są zdrowe dla naszego organizmu oraz o tych, których powinniśmy unikać.

Tak. Piramidę żywienia zna chyba każde dziecko, które skończyło szkołę podstawową. Nie jest żadną tajemnicą, że najzdrowsze dla naszego organizmu są warzywa i owoce. Te stanowią podstawę piramidy żywieniowej i to właśnie ich powinno być w naszej diecie najwięcej. Parę lat temu piramida żywieniowa została wzbogacona także o wysiłek fizyczny. Naukowcy jako podstawę zdrowego życia przyjęli aktywny styl, uprawianie sportów oraz powszechne zażywanie ruchu. Głośno mówi się także o konieczności spożywania dużych ilości wody.

Panie doktorze czy jest taki „złoty przepis” na właściwą dietę?

Myślę, że tak. Coraz więcej się o tym mówi, coraz więcej też wiemy na ten temat. Mówimy o diecie, która regularnie stosowana zmniejsza ryzyka zapadania na udary, choroby krążenia czy zawały serca, nowotwory. Dieta, która jest dla nas dobra i zabezpiecza nas przed różnymi chorobami to taka, którą kiedyś znaliśmy jako dietę śródziemnomorską , nordycką czy ostatnio jako dietę dash ze Stanów Zjednoczonych. Ogólnie polega ona na tym, że zawiera dużą ilość potasu, magnezu, wapnia i błonnika i to pochodzącego z naturalnych warzyw, owoców jak najmniej przetworzonych.

Co ograniczamy panie doktorze?

Przede wszystkim mięso i to głównie mięso czerwone (wołowinę, wieprzowinę), zastanawiamy się także dobrze nad sposobem przetwarzania mięsa. Powinniśmy raczej gotować czy dusić mięso zamiast go smażyć. Ograniczamy również słodycze i białe pieczywo.

Dlaczego mięso smażone oraz wszystkie potrawy smażone są tak niezdrowe dla serca ale także całego organizmu ?

Dlatego, że zawierają tłuszcze trans, które powodują miażdżycę, osadzanie się wapnia i cholesterolu w naczyniach wieńcowych nerek, serca i mózgu. Teraz wszystkie diety zalecają pewien umiar. Schabowego możemy zjeść raz w tygodni, trzy razy w tygodniu ryby zawierające dużo zdrowych tłuszczów - najlepiej ryby z zimnych mórz.

A co z jajkami w diecie?

Jajka powinny być w naszej diecie , natomiast nie możemy z nimi przesadzać. Kardiolodzy zalecają 2 jajka w tygodniu. Głównie chodzi tu o żółtka zawierające dużo cholesterolu. Oczywiści osoby młode, aktywne fizycznie czy kobiety w ciąży potrzebują więcej jajek i to jest normalne.

Wspomniał Pan o błonniku, gdzie go znajdziemy?

Głównie w pieczywie pełnego grubego przemiału, ciemnych pieczywach razowych, makaronie typu durum100 %, a także w warzywach i owocach.

Co z kaszami ?

Kasze jak najbardziej, również nieprzetworzone. Zawieraj bardzo dużo magnezu, wapnia i błonnika.

Pozostał nam jeszcze nabiał. Mówi się, że osoba dorosła nie powinna pić mleka.

Mleko jest ważnym źródłem wapnia dla naszego organizmu. Człowiek dorosły nie powinien pić pełnotłustego mleka, lepiej spożywać jogurty. Jeśli biały ser to półtłusty, niewielkie ilości żółtego sera. Oczywiście te przetwory muszą być ale nie w za dużych ilościach. Warto wiedzieć, że dieta właściwie ustawiona to jest dieta, która może nam przedłużyć życie i może w leczeniu nadciśnienia wyeliminować potrzebę przyjmowania jednego leku.

Posłuchaj rozmowy:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Warto wiedzieć
other news

Podobne wiadomości

Punkty Widzenia: tłusty czwartek kontra zdrowa dieta

Punkty Widzenia: tłusty czwartek kontra zdrowa dieta

Dieta bezglutenowa nie dla wszystkich

Dieta bezglutenowa nie dla wszystkich

Dieta wymaga porad specjalisty

Dieta wymaga porad specjalisty

Jaka dieta właściwa dla pacjentów onkologicznych?

Jaka dieta właściwa dla pacjentów onkologicznych?