Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Punkty Widzenia: miasto reaguje. Ze względu na śmierć dzieci

Zaledwie 9 ze 102 świętokrzyskich gmin oferuje bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciw meningokokom, które wywołują sepsę. Pierwsze objawy tej choroby mogą przypominać przeziębienie i dlatego jest ona trudna do rozpoznania.

Autor: Iwona Murawska

22.03.2018 14:44

image 22.03.2018. Radio Kielce. Punkty Widzenia. Zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut, dr Jerzy Staszczyk, prof. Marcin Pasiarski i dr nauk medycznych Agnieszka Stelmach Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

To jednak bardzo groźne schorzenie, które rozwija się błyskawicznie. Do śmierci albo trwałego inwalidztwa może doprowadzić w ciągu zaledwie 24 godzin.

Od wielu lat darmowe szczepienia przeciw meningokokom fundują Kielce. Jak informuje Andrzej Sygut, wiceprezydent miasta, dotychczas gmina szczepiła dzieci przeciwko meningokokom typu C. Teraz przymierza się do wprowadzenia bezpłatnych szczepień także przeciwko meningokokom typu B. Prezydent przyznaje, że decyzja władz miasta ma związek z ostatnimi przypadkami śmierci dwójki dzieci, które zmarły właśnie z powodu sepsy.

- Dowiedzieliśmy się, że jedno z nich było szczepione przeciw meningokokom typu C. Jednak okazało się, że oprócz tego typu meningokoka jest także typ B. Do tej pory nie atakował, ale w ostatnim czasie stał się niezwykle agresywny i zbiera niestety śmiertelne żniwo. W związku z tym firmy farmaceutyczne wyprodukowały już odpowiednią szczepionkę - dodaje Andrzej Sygut.

Szczepionka przeciw meningokokom jest bardzo droga. Dziecko musi przyjąć dwie dawki, które kosztują w sumie 800 zł. Dlatego w skali roku, miasto będzie musiało na ten cel przeznaczyć około 1 miliona 200 tysięcy złotych. Tę decyzje muszą jeszcze poprzeć kieleccy radni.

- Zgodę na zakup szczepionki wyraził już prezydent Wojciech Lubawski, teraz zgodzić się muszą także radni. Chcemy, by decyzję podjęli jak najszybciej. Szczepionka jest bardzo droga, ale życie jest najważniejsze, zwłaszcza małych dzieci - dodał Andrzej Sygut.

Oprócz Kielc bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciw meningokokom oferują jeszcze gminy Suchedniów, Sitkówka-Nowiny, Masłów, Zagnańsk, Staszów, Strawczyn, Piekoszów i Morawica.

Posłuchaj Punktów Widzenia:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Sygut sepsa szczepienie Urząd Miasta Kielce RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie cieszą się dużą popularnością

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie cieszą się dużą popularnością

Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców gminy Kielce

Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców gminy Kielce

Będą pieniądze na szczepienia

Będą pieniądze na szczepienia

„Czas dla Zdrowia”: sepsa - co to jest?

„Czas dla Zdrowia”: sepsa - co to jest?