Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Żydzi w Armii Krajowej. Dzięki tej działalności przeżyli holocaust

Publikacja poświęcona Żydom, którzy podczas II wojny światowej działali w Armii Krajowej powstaje w kieleckiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki swojej służbie w polskich siłach zbrojnych przeżyli niemieckie represje i holocaust. Autorem publikacji jest dr Marek Jedynak, który zbadał takie historie w okręgu kielecko-radomskim AK.

Autor: Marlena Płaska

22.03.2018 14:24

image Kielce. Przystanek Historia. IPN Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

W rozmowie z Radiem Kielce przyznaje, że zbierając materiały wielokrotnie spotykał się z przeświadczeniem o negatywnym nastawieniu Armii Krajowej do Żydów. Tymczasem okazuje się, że w szeregach AK służyli Żydzi, z których większość nie ukrywała się pod zmienionym nazwiskiem i nie taiła swojej odmiennej religii i kultury. Działali głównie jako szeregowi i podoficerowie, ale było wśród nich także kilku oficerów i lekarze.

Przykładem jest ppor dr Julian Aleksandrowicz, pseudonim „Twardy”, który uciekł z krakowskiego getta – mówi dr Marek Jedynak. Dostał przydział do okręgu radomsko-kieleckiego, gdzie trafił do 1. batalionu 172. Pułku Piechoty. Uczestniczył w akcji „Burza”. Został zastępcą dowódcy służb sanitarnych 2. Dywizji Piechoty, czyli jednej z dwóch wielkich jednostek, działających w kieleckim korpusie AK. Żydzi, których historie przeanalizował dr Marek Jedynak nie byli represjonowani w podziemiu. Mieli równą szansę na służbę dla Ojczyzny.

Tematyka nie była łatwa do zbadania. Dokumenty dotyczące poszczególnych postaci są bardzo rozproszone, znajdują się w różnych archiwach, a część w rękach prywatnych. Dodatkowo, w PRL-u nie mówiło się głośno na ten temat i część informacji była ukrywana. Dodatkowo po wojnie niektórzy wyjechali z Polski, a inni zmienili nazwiska na polskobrzmiące – dodaje dr Marek Jedynak. W kilku przypadkach udało się dotrzeć do rodzin opisywanych osób, które żyją dziś pod zmienionymi nazwiskami. Był wśród nich np. Żyd, który służył w Pierwszym Zgrupowaniu u Ponurego. Jego rodzina do dziś mieszka pod Kielcami i przekazała archiwalne zdjęcia, które przydadzą się w publikacji.  

Wydawnictwo przygotowane przez dr Marka Jedynaka ukaże się prawdopodobnie jesienią, w pierwszym numerze nowego czasopisma, wydawanego przez IPN pt. „Studia polsko-żydowskie”. Czasopismo będzie wydawane w językach polskim i angielskim.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Żydzi IPN Armia Krajowa RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Wąchocczanie upamiętnili powstanie Armii Krajowej

Wąchocczanie upamiętnili powstanie Armii Krajowej

Przybliżą historię Armii Krajowej

Przybliżą historię Armii Krajowej

Kielczanie uczczili pamięć żołnierzy Armii Krajowej

Kielczanie uczczili pamięć żołnierzy Armii Krajowej

W Szydłowie odsłonięto pomnik Żołnierzy Armii Krajowej [ZDJĘCIA]

W Szydłowie odsłonięto pomnik Żołnierzy Armii Krajowej [ZDJĘCIA]