Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nasadzenia czas zacząć. Leśnicy naradzali się w Kałkowie-Godowie

21 marca, w pierwszym dniu wiosny, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. W Sanktuarium w Kałkowie-Godowie odbyła się doroczna narada leśników, rozpoczynająca sezon nasadzeń w lasach państwowych. Podczas spotkania przedstawiono plan działań w tym zakresie.

Autor: Anna Głąb

21.03.2018 19:46

image Nasadzenia lasu Fot. / lasy.gov.pl

Zgodnie z nim na tysiącu hektarów lasu, pojawi się kilka milionów nowych sadzonek.
Jak informuje Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, w nadleśnictwach prowadzona jest zrównoważona gospodarka drzewna. Wycinane drzewa są zastępowane nowymi nasadzeniami.  

Dyrektor Nadleśnictwa Ostrowiec Adam Podsiadły zaznacza, że na podległym mu terenie nasadzenia obejmą 200 hektarów. Cały teren obejmujący lasy ostrowieckie to ponad 17 i pół tysiąca hektarów, więc i rozmiar wycinki drzew jest duży. Najczęściej jej powodem są zmiany klimatyczne i obecność szkodników. W tym roku drzewostan atakuje chrabąszcz majowy i kornik ostrozębny. Wszystkie ubytki uzupełniane są nowymi nasadzeniami. Prowadzone są one z wykorzystaniem sadzonek pochodzących z własnej szkółki. Znajduje się na terenie Leśnictwa Bałtów. Na powierzchni 10 hektarów uprawiane są gatunki charakterystyczne dla naszego regionu, głównie to sosna, dąb i buk. W szkółce prowadzone są także gatunki domieszkowe, takie jak jarzęby, kaliny, trzemieliny. Po Świętach Wielkanocnych rozpocznie się okres wysadzania drzewek do lasu. Później teren jest przygotowywany na nowe nasadzenia.

Pierwszy dzień wiosny rozpoczyna sezon nasadzeń w Lasach Państwowych. Leśnicy obecni na dzisiejszym spotkaniu w Kałkowie otrzymali także poświęcone podczas mszy sadzonki sosny, dębu i buka.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kałków Nadleśnictwo leśnicy RK Starachowice
other news

Podobne wiadomości

Leśnicy rozpoczęli wiosenne nasadzenia drzew

Leśnicy rozpoczęli wiosenne nasadzenia drzew

Wymień sadzonki, załóż ogród

Wymień sadzonki, załóż ogród

Czesław Siekierski rozdawał sadzonki drzew

Czesław Siekierski rozdawał sadzonki drzew