Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Krew w szkole

Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach będą zachęcać młodych ludzi do oddawania krwi. Obie instytucje podpisały porozumienie o współpracy. Jak mówi Jerzy Stalmasiński, dyrektor centrum, nie chodzi tylko o namawianie dorosłych uczniów do ratowania życia swoją krwią, ale również o edukację młodszych dzieci.

Autor: Daniel Lenart

19.03.2018 14:22

image Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach będą zachęcać młodych ludzi do oddawania krwi. Na zdjęciu: Zdzisława Sitarz-Żelazna - zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty i Jerzy Stalmasiński - dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

- Marzy się, by w każdej szkole było miejsce, na przykład tablica, na której pojawiałyby się informacje dotyczące krwiodawstwa oraz zachowań prozdrowotnych. Jak podkreśla Jerzy Stalmasiński, ważna jest także aktywizacja nauczycieli.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty jest przekonany, że szkoły aktywnie włączą się w promocję honorowego krwiodawstwa. Z uczniami będą rozmawiali specjaliści z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Kazimierz Mądzik dodaje, że uczniowie będą mogli również dowiedzieć się, dlaczego warto zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego.

- Potrzeby są ogromne. Aby znaleźć odpowiedniego pod względem genetycznym dawcę czasem trzeba sprawdzić nawet kilka milionów osób. Będziemy nakłaniali uczniów, by rejestrowali się jako potencjalni dawcy. Rejestracja do niczego nie zobowiązuje, ale może się zdarzyć, iż będą mogli uratować czyjeś życie - twierdzi kurator.

Na stronie internetowej Świętokrzyskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można na bieżąco sprawdzać jakie grupy krwi są najbardziej potrzebne, a których jest duży zapas.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krwiodawstwo Kurator Oświaty krew Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa kuratorium oświaty krwiodawcy Kazimierz Mądzik RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

W wyjątkowy sposób upamiętnili Niezłomnych. Oddali krew razem z wojewodą

W wyjątkowy sposób upamiętnili Niezłomnych. Oddali krew razem z wojewodą

Przykład dał komendant. Żołnierze z Bukówki oddali krew

Przykład dał komendant. Żołnierze z Bukówki oddali krew

Ich krew łagodzi cierpienie. Zostali odznaczeni

Ich krew łagodzi cierpienie. Zostali odznaczeni

Uczniowie ZDZ odpowiedzieli na apel i oddali krew

Uczniowie ZDZ odpowiedzieli na apel i oddali krew