Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Tablica ku czci Józefa Piłsudskiego zawisła w Sandomierzu

W Sandomierzu odsłonięto granitową tablicę ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Znajduje się ona na budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nad Wisłą. Uroczystości zorganizowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 84 rocznicy nadania Marszałkowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Sandomierza.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

18.03.2018 09:30 / Aktualizacja 18.03.2018 14:39

image Odsłonięcie granitowej tablicy ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Uczestniczący w uroczystościach Tomasz Jamróz Piłsudski, praprawnuk Adama Piłsudskiego - brata Józefa powiedział, że to żywa lekcja historii, dodał, że tego typu uroczystości upamiętniające wielkich Polaków są bardzo potrzebne, ponieważ w myśl słów Marszałka, ludzie, którzy przestają dbać o swoją przeszłość, przestają być narodem. Krewny Józefa Piłsudskiego dodał, że ważne jest także to, iż w różnych częściach Polski pamięta się o Józefie Piłsudskim na wiele różnych sposobów oddając hołd człowiekowi, który budził Polskę do zmartwychwstania.

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski w przemówieniu okolicznościowym powiedział, że nie bez znaczenia jest to, iż tablica zawisła w miejscu bardzo lubianym przez mieszkańców i turystów. Tereny nad Wisłą już przed wojną nosiły imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wojna i czas powojenny nie sprzyjał kultowi tej postaci. W 1991 roku uchwałą Rady Miasta przywrócono bulwarowi imię Marszałka Piłsudskiego. - Pamiątkowa tablica to zaakcentowanie związku Marszałka z naszym miastem. Uważam, że jesteśmy to winni nie tylko Marszałkowi, ale i młodemu pokoleniu Polaków, które musi pamiętać, że Piłsudski to postać, dla której Polska była najważniejsza - powiedział burmistrz Bronkowski.

Akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Sandomierza dla Marszałka Józefa Piłsudskiego był zawieziony do Belwederu w 1935 roku przez grupę sandomierskich radnych. Wśród nich był Franciszek Guz, którego wnukiem jest Marceli Czerwiński, aktualnie sprawujący mandat miejskiego radnego. Powiedział nam, że uroczystości są dla niego dużym przeżyciem. O wizycie w Belwederze u Marszałka jego dziadek bardzo dużo opowiadał i był z tego dumny.

W uroczystościach odsłonięcia tablicy uczestniczyli m. in. przedstawiciele służb mundurowych tj. policji i Wojska Polskiego oraz Związek Strzelecki „Strzelec”.

Na zakończenie delegacje złożyły pod tablicą wiązanki kwiatów.

Galeria zdjęć Sandomierz. Odsłonięcie granitowej tablicy ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego (18.03.2018) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

MOSiR Marek Bronkowski Związek Strzelecki RK Sandomierz Józef Piłsudski 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
other news

Podobne wiadomości

103 lata temu przebywał tu Józef Piłsudski. Dopiero teraz jednak wmurują tablicę pamiątkową

103 lata temu przebywał tu Józef Piłsudski. Dopiero teraz jednak wmurują tablicę pamiątkową

Józef Piłsudski bez tajemnic. Widowisko

Józef Piłsudski bez tajemnic. Widowisko "Wódz" zachwyciło publiczność

Czekali trzy lata. Piłsudski już na sztandarze

Czekali trzy lata. Piłsudski już na sztandarze

Piłsudski w obiektywie żołnierza-fotografa [ZDJĘCIA]

Piłsudski w obiektywie żołnierza-fotografa [ZDJĘCIA]