Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Telemedycyna pomoże diagnozować cukrzyków

Ponad 600 tysięcy Polaków cierpi na cukrzycowy obrzęk plamki oka. To schorzenie, na które zapadają osoby chore na cukrzycę. W Polsce jest ich około dwóch milionów, a kolejny milion osób nie wie, że cierpi na cukrzycę.

Autor: Iwona Murawska

16.03.2018 18:08

image Fot. / okulistykawpolsce.pl

Dlatego, jak przyznaje profesor Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, liczba osób, które zachorują na cukrzycowy obrzęk plamki oka będzie się zwiększała.

- To powikłanie, które prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. By nie dopuścić do wystąpienia tego schorzenia podstawą jest leczenie diabetologiczne i internistyczne. Najważniejsza sprawa to profilaktyka, czyli prowadzenie zdrowego trybu życia, by nie dopuścić do rozwoju cukrzycy. Natomiast jeśli się ona już pojawi, należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie objawów ocznych - mówi profesor Robert Rejdak.

Jak podkreśla, polscy okuliści zamierzają także wprowadzić, jako sposób wczesnej diagnostyki w wykrywaniu cukrzycowego obrzęku plamki oka, telemedycynę. Prace pilotażowe nad wdrożeniem tego rozwiązania już się rozpoczęły w Warszawie i Lublinie.

- Wprowadzenie programu telemedycyny pozwoli na to, że już lekarz rodzinny wykona zdjęcie dna oka i wyśle do ośrodka referencyjnego. Tam specjaliści, posługując się specjalistycznym programem, wychwycą pierwsze objawy choroby na podstawie analizy zdjęcia i zdecydują o tempie leczenia pacjenta - wyjaśnia profesor Rejdak. 

O cukrzycowym obrzęku plamki dyskutowali w Kielcach specjaliści podczas ogólnopolskiej konferencji „Cyklookulistyka 2018”.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

cukrzyca zdrowie ogólne RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Lekarze podpowiedzą, jak walczyć z cukrzycą

Lekarze podpowiedzą, jak walczyć z cukrzycą

Cukrzyca ciążowa. Skąd się bierze, jak ją leczyć?

Cukrzyca ciążowa. Skąd się bierze, jak ją leczyć?

Ostrowiec walczy z cukrzycą

Ostrowiec walczy z cukrzycą

Z cukrzycą da się żyć. Oni w tym pomogą

Z cukrzycą da się żyć. Oni w tym pomogą