Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rak piersi - nowotwór, który najczęściej zabija Polki

Rak piersi jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych u kobiet w Polsce. Z obecnie żyjących, co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Biorąc pod uwagę wzrostowy wskaźnik zachorowalności, istnieje realne zagrożenie zwiększenia się liczby Polek, które zachorują w najbliższej przyszłości na ten nowotwór.

Autor: Magdalena Sitek

14.03.2018 13:39

image dr Piotr Kędzierawski ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Fot. Kamil Król / Radio Kielce

O leczeniu raka piersi rozmawialiśmy z dr n. med. Piotrem Kędzierawskim specjalistą radioterapii, koordynatorem Breast Cancer Unit w ŚCO.

Panie doktorze, nowotwory złośliwe są pierwszą przyczyną zgonów u kobiet do 65 roku życia w Polsce, a rak piersi jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet w wieku 40-55 lat. Czy na rak piersi chorują też panowie ?

Tak, jest to nowotwór, który dotyka także mężczyzn. Co prawda panowie rzadko zapadają na ten rodzaj choroby, muszą jednak mieć świadomość, że może się im przytrafić. Mężczyźni nie dopuszczają do siebie myśli, że rak piersi może stać się również ich problemem.

Panie doktorze, co dzieje się z kobietą, która już wie, że ma raka piersi?

W ostatnich 5 latach bardzo dużo zmieniło się w podejściu do takich pacjentek. Chora zostaje objęta kompleksową opieką. Grupa specjalistów skupionych w specjalnym zespole do leczenia raka piersi (Breast Cancer Unit w ŚCO) od chwili zdiagnozowania choroby do momentu całkowitego wyleczenia opiekuje się w sposób indywidualny pacjentką. Chodzi o to, by terapię dobrać stosownie do rodzaju nowotworu, jego zaawansowania, stopnia złośliwości, a także stanu ogólnego chorej, rokowań i tak dalej.

Czy to znaczy, że każda pacjentka będzie leczona inaczej?

Nie do końca. Są pewne zasady, których zawsze się trzymamy. Na przykład to, że obowiązkowym elementem walki z rakiem piersi jest jego chirurgiczne usunięcie. I to się na razie nie zmienia. Indywidualnie natomiast podchodzi się do pozostałych etapów. W zależności od przypadku lekarze zlecają radioterapię, chemioterapię. Są także różne zakresy operacji. Coraz częściej prowadzimy operacje oszczędzające pierś, a coraz rzadziej całkowitą mastektomię. Niektóre z pań poddawane są procesom rekonstrukcji piersi. Wszystko zależy od przypadku.

Kto wchodzi w skład Breast Cancer Unit ?

Lekarze różnych specjalizacji, ale także psycholodzy, psychiatrzy, rehabilitanci i terapeuci. Założenie działania zespołu jest takie, by kobiety, które walczą z chorobą miały wsparcie podczas całego procesu leczenia, a także po jego zakończeniu. Staramy się tak dobierać terapię, by panie były prowadzone przez tych samych lekarzy podczas całego leczenia. To dobrze wpływa na psychikę pacjentek. Bardzo ważne jest to, by chora czuła się bezpiecznie i była spokojna.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Czas dla zdrowia rak piersi RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Onkologii
other news

Podobne wiadomości

Rak piersi - wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony

Rak piersi - wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczony

Rak piersi - wzrasta zachorowalność, spada liczba zgonów

Rak piersi - wzrasta zachorowalność, spada liczba zgonów

Rak piersi - wzrasta zachorowalność, spada liczba zgonów

Rak piersi - wzrasta zachorowalność, spada liczba zgonów

Rak piersi tematem dyskusji onkologów

Rak piersi tematem dyskusji onkologów