Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W wyjątkowy sposób upamiętnili Niezłomnych. Oddali krew razem z wojewodą

Pod hasłem „spoKREWnieni służbą”, w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. To inicjatywa wojewody świętokrzyskiego, towarzysząca obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Autor: Iwona Murawska

02.03.2018 06:44 / Aktualizacja 02.03.2018 11:05

image Akcja honorowego oddawania krwi pod hasłem "spoKREWnieni służbą" w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Na zdjęciu: Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Do udziału w akcji zaproszeni zostali pracownicy urzędu, ale również żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, pracownicy administracji rządowej, Policji i, Państwowej Straży Pożarnej. Jak powiedziała Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, która dziś po raz pierwszy oddała krew, wiele lat temu Żołnierze Wyklęci przelewali krew za naszą wolność, dlatego naszą powinnością jest bezinteresowna pomoc tym, którzy dzisiaj tego bezcennego leku potrzebują.

- Szczególna akcja w szczególnym czasie. Wczoraj obchodziliśmy Święto Żołnierzy Wyklętych, dziś chcemy jednoczyć się z tymi bohaterami właśnie w taki sposób. Oni oddali krew, życie, narazili swoje rodziny na tortury fizyczne i psychiczne z miłości do Ojczyzny. My dzisiaj z miłości do bliźniego możemy w taki sposób zjednoczyć się z bohaterami – powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek.  

Od wielu lat honorowo krew oddaje m.in. Dariusz Mazur.

- Mój dziadek kiedyś potrzebował krwi, stąd wiem, że jest to dla chorych, czy dla ich rodzin bardzo ważne, żeby tej krwi nie brakowało. Oddanie krwi to bardzo łatwy sposób na to, żeby komuś pomóc, uratować życie i zostać takim małych, cichym bohaterem – dodał Dariusz Mazur.

Licznie w urzędzie wojewódzkim stawili się dziś także strażacy. Jak powiedział kapitan Tomasz Cisowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, strażacy zawsze bardzo chętnie włączają się w honorowe akcje oddawania krwi.

- Dziś krew chce oddać około 50 z nas. Na co dzień widzimy ludzkie tragedie i dramaty, dlatego wiemy, że ta krew jest naprawdę potrzebna ludziom. Jest to cenny dar, który ratuje życie – dodał kapitan Tomasz Cisowski.

W ubiegłym roku podczas akcji „spoKREWnieni służbą” zebrano 23 litry krwi.

Galeria zdjęć Kielce. Akcja honorowego oddawania krwi pod hasłem "spoKREWnieni służbą" w ŚUW (02.03.2018) [Zdjęcia: 24]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

policja Straż Pożarna Urząd Wojewódzki Krwiodawstwo Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Przykład dał komendant. Żołnierze z Bukówki oddali krew

Przykład dał komendant. Żołnierze z Bukówki oddali krew

Ich krew łagodzi cierpienie. Zostali odznaczeni

Ich krew łagodzi cierpienie. Zostali odznaczeni

Uczniowie ZDZ odpowiedzieli na apel i oddali krew

Uczniowie ZDZ odpowiedzieli na apel i oddali krew

Krew darem życia w Sobkowie

Krew darem życia w Sobkowie