Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Niezwykłe znalezisko z 1975 roku. Tak mógł wyglądać skansen w Tokarni

Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało dokumenty z etapu projektowania skansenu w Tokarni. Materiały z 1975 roku przekazał kielczanin, który wszedł w posiadanie archiwalnych map i koncepcji.

Autor: Marlena Płaska

20.02.2018 17:26

image Kielce. Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało dokumenty z etapu projektowania skansenu w Tokarni Fot. / Muzeum Wsi Kieleckiej

Na wielkoformatowych, rozkładanych mapach projektant ręcznie rysował rozmieszczenie poszczególnych obiektów i ścieżek w skansenie. W koncepcji zagospodarowania przestrzennego uwzględniono podział na sektory, np. świętokrzyski, kościelny, dworski, nadwiślański i małomiasteczkowy. Są też opisy przyszłego Parku Etnograficznego w Tokarni, które są źródłem ciekawych informacji dla współczesnych pracowników Muzeum. Autorem koncepcji były państwowe Pracownie Konserwacji Zabytków z siedzibą przy pl. Zamkowym 1 w Kielcach.

- Nie wszystkie elementy opisane w założeniach wstępnych znalazły się ostatecznie w skansenie - mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Zaplanowano np. umieszczenie w Tokarni budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoła, szpital, wiejski dom starców i karczmy. Z wymienionych obiektów w skansenie znajduje się obecnie tylko szkoła i jedna karczma. Na początku planowany był też parking na zaledwie 50 samochodów osobowych i 12 autobusów. Dziś jest on znacznie większy.

Archiwalne dokumenty przeanalizują etnografowie z Muzeum Wsi Kieleckiej. Niewykluczone, że kiedyś staną się one inspiracją w rozbudowie Tokarni o kolejne obiekty. Dokumenty zostaną też zaprezentowane na nowej, stałej wystawie, poświęconej powstawaniu skansenów, którą Muzeum Wsi Kieleckiej planuje przygotować w 2019 roku.

- O tym, co jest ważne w tworzeniu skansenów, zwiedzający dowiedzą się m.in. za pomocą multimediów - zapowiada Beata Ryń. Wśród nich będzie np. film dziennikarza, pisarza i filmowca Stanisława Janickiego, który opowiada o powstawaniu skansenu w Tokarni. Skansen działa od 1977 roku.

Galeria zdjęć Kielce. Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało dokumenty z etapu projektowania skansenu w Tokarni (20.02.2018) [Zdjęcia: 5]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Tokarnia Muzeum Wsi Kieleckiej RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Były dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej i kielecki biznesmen znów przed sądem

Były dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej i kielecki biznesmen znów przed sądem

Sceny rodem z czasów II wojny światowej w Tokarni [ZDJĘCIA]

Sceny rodem z czasów II wojny światowej w Tokarni [ZDJĘCIA]

Starożytne hutnictwo w Tokarni

Starożytne hutnictwo w Tokarni

Chleb w wielu odmianach w Tokarni

Chleb w wielu odmianach w Tokarni