Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nie lekceważmy zapaleń. Inaczej możemy potrzebować chirurga

Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych. Do najczęstszych chorób należą zapalenie gardła, ucha oraz zatok. O tym jak je rozpoznawać i leczyć mówiliśmy w audycji Czas dla zdrowia.

Autor: Magdalena Sitek

15.02.2018 18:00

image prof. Rafał Zieliński, specjalista laryngologii dorosłych i laryngologii Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Gościem był dr hab.n.med. Rafał Zieliński, prof. UJK - kierownik Kliniki Otorynolaryngologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Rozmowa Magdaleny Sitek z prof. Rafałem ZielińskimPanie profesorze zacznijmy od tego czym są górne drogi oddechowe.

Górne drogi oddechowe obejmują jamę nosową, zatoki przynosowe, gardło i krtań. Zakażenia tej części układu oddechowego w 90 proc. przypadków powodowane są przez wirusy. Zarażenie następuje drogą kropelkową (katar, kaszel) oraz poprzez kontakt bezpośredni (uścisk dłoni, wspólne ręczniki). Zachorowaniom w okresie jesienno-zimowym sprzyja nagłe oziębienie organizmu, przebywanie w dużych skupiskach ludzi, przegrzanie, klimatyzacja, suche powietrze w pomieszczeniach, a także stres, przemęczenie, osłabienie organizmu, niedożywienie czy palenie papierosów.

Zapalenie zatok niewłaściwie leczone może mieć przykre konsekwencje.

To prawda. Nie powinniśmy bagatelizować choroby. Zapalenie zatok  źle leczone może często powracać i z czasem jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się tego uciążliwego problemu jest interwencja chirurgiczna.

Jak objawia się zapalenie zatok?

Głównym objawem zapalenia zatok jest silny ból głowy, który lokalizuje się u nasady nosa ,policzka, w okolicy czoła. Gęsta wydzielina śluzowo- ropna w nosie, która spływając do gardła jest wyjściem do kaszlu takiej reakcji obronnej oraz podwyższona temperatura ciała. Takie objawy powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza. Pacjent sam sobie z zapaleniem zatok nie poradzi. Na tym etapie choroby z problemem poradzi sobie lekarz rodzinny. W przypadku powikłań takich jak obrzęk policzka, obrzęk powiek czy płatów czołowych powinien być sygnałem do wizyty u laryngologa.

Kolejnym częstym powikłaniem zwykłego przeziębienia może być zapalenie ucha.

Tak. Można powiedzieć, że ucho środkowe jest anatomicznie kolejną zatoką przynosową. Zachowuje się podobnie i podobnie choruje. Głównym objawem takiego zapalenia jest silny ból ucha, dotyczy to głównie dorosłych. W przypadku dzieci objawy mogą być inne na przykład brak apetytu, niechęć do picia, utrudniony kontakt z dzieckiem, zaburzenie zachowanie, obniżenie słuchu.

Do czego może doprowadzić niewłaściwie leczone zapalenie ucha.

Oczywiście do powikłań. Chory odczuwa wtedy bardzo silny ból za uchem, wyciek wydzieliny ropnej (w przypadku dzieci). W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja specjalisty. Tego rodzaju schorzenia leczymy antybiotykami, często także kończy się w szpitalu.

Czy zapaleniem ucha lub zatok można się zarazić?

To są choroby wynikające z zakażenia wirusami górnych dróg oddechowych. Możemy złapać wirusa od innej  osoby przeziębionej ale nie jest powiedziane, że powikłanie u nas będzie zapalenie zatok lub ucha.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

laryngologia zdrowie ogólne RK Zdrowie
other news

Podobne wiadomości

Grypa zaczyna szaleć. Liczba zachorowań rośnie

Grypa zaczyna szaleć. Liczba zachorowań rośnie

Otorynolaryngologia otwarta po remoncie

Otorynolaryngologia otwarta po remoncie