Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Gratka dla miłośników fantastyki. Ukazał się komiks "Delta 800: Misja"

Można już kupić komiks "Delta 800: Misja". Prace nad jego stworzeniem trwały od września ubiegłego roku. Ukazał się w nakładzie 250 sztuk. To kolejny tytuł stworzony w ramach serii "Komiks – literatura", którego twórcami są Paweł Chmielewski odpowiadający za scenariusz i Tomasz Łukaszczyk odpowiadający za rysunki.

Autor: Katarzyna Prędotka

14.02.2018 19:53

image Fot. / Radio Kielce
Komentarze

Projekt zakłada wprowadzanie znanych dzieł z literatury polskiej, jak i zagranicznej, do świata komiksu. Do tej pory ukazały się m. in. "Pułapka Gargancjana" stworzony na podstawie "Cyberiady" Stanisława Lema, a także "Kot w butach" na motywach baśni Charlesa Perraulta. Paweł Chmielewski podkreśla, że powód wyboru dzieła Josepha Conrada był prosty. To dzieło uniwersalne.

"Delta 800: Misja" jest adaptacją "Jądra ciemności" Josepha Conrada, przeniesioną w realia literatury science fiction. Paweł Chmielewski podkreśla, że mimo iż historia jest przeniesiona do klimatu fantastyki, to nie ma zbyt wiele wspólnego z tym, co tworzył Stanisław Lem. Jedną z cech, które je łączy jest opresyjny świat, w jakim przyszło żyć bohaterom – dodał.

Okładki wszystkich komiksów są spójne graficznie, różnica pojawia się w stylistce, jaka zastosowana jest przy rysunkach. "Delta 800: Misja" nawiązuje do polskiego komiksu lat 70. ubiegłego wieku. Tytuł "Delta 800: Misja" jest nawiązaniem do stworzonego w 2014 roku komiksu autorstwa Pawła Chmielewskiego, w którym pojawia się bohater Delta 800. Wtedy w randze porucznika, teraz wyrusza w swoja misję już jako komandor. Zostaje on wysłany przez enigmatycznych urzędników z szarej gwiazdy, jest to egzystencjalna podróż do "jądra ciemności" układu Ypsilon. Układ - niegdyś miejsce wymarzone, teraz przeżywa społeczną i ustrojową katastrofę.

Komiks można kupić na stronie Stowarzyszenia Twórczego "Zenit". Kolejny zeszyt z serii "Komiks – literatura" twórcy planują wydać w przyszłym roku. W tej chwili jeszcze nie wiadomo jakie to będzie dzieło. Paweł Chmielewski zaznacza, iż czytelnicy sugerują powrót do klasyki polskiej literatury. Jednak jak tłumaczy scenarzysta, nie wszystko można - i da się przenieść, na kartki komiksu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

komiks RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Bohaterstwo legionistów Piłsudskiego. Wyjątkowy komiks powstanie w Kielcach

Bohaterstwo legionistów Piłsudskiego. Wyjątkowy komiks powstanie w Kielcach

Komiks na podstawie opowiadań Stanisława Lema

Komiks na podstawie opowiadań Stanisława Lema

Komiks pomoże w walce z dyskryminacją

Komiks pomoże w walce z dyskryminacją