Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kielce zmienią się w plac budowy. Modernizacja czeka kilka newralgicznych ulic

Kielce przygotowują się do potężnych inwestycji drogowych. W tym roku zostaną ogłoszone przetargi na remonty kilku kluczowych ulic. Chodzi między innymi o przebudowę: Zagnańskiej, Witosa, Olszewskiego i Domaszowskiej. W planach jest także przygotowanie postępowania na tzw. ITS, czyli Inteligentny System Transportowy.

Autor: Wiktor Dziarmaga

13.02.2018 11:14

image 14.12.2017 Kielce Ulica Witosa Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ogłoszenia o planach przetargowych pojawiły się już w biuletynach informacyjnych Unii Europejskiej. Jak przekonuje Jarosław Skrzydło, jest to sygnał dla przedsiębiorców o rozpoczynającym się w Kielcach procesie inwestycyjnym.

Największą inwestycją drogową będzie rozbudowa ulic Witosa i Zagnańskiej. Ma kosztować około 130 milionów złotych. Przetarg zostanie ogłoszony w połowie roku. Zgodnie z założeniami, Zagnańska po remoncie będzie miała dwie jezdnie, na odcinku od węzła Skrzetle do Witosa. Ta ostatnia ulica też ma być dwujezdniowa, a między ulicami Karczunek i Warszawską - jednojezdniowa, ale z pasami do lewoskrętu.

Kolejnym istotnym krokiem w tworzeniu spójnego systemu komunikacyjnego w północnej części miasta będzie przedłużenie ulicy Olszewskiego, co poprawi dostępność komunikacyjną Kieleckiego Parku Technologicznego. Obecnie, jedyny dojazd do obiektów możliwy jest od ulicy Łódzkiej. Po modernizacji, będzie można tam dojechać do skrzyżowania ulic Zagnańskiej i Witosa.

Ważną inwestycją będzie także rozbudowa ulicy Domaszowskiej. Projekt zakłada przebudowę skrzyżowania z al. Solidarności i al. Tysiąclecia. Powstanie tam wyspa centralna natomiast ruch będzie sterowany sygnalizacją świetlną. W założeniu inwestycja ma poprawić dostępność kampusu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Poza tym przebudowa skrzyżowania al. Solidarności z al. Tysiąclecia ma umożliwić kontynuowanie zielonej fali, co jest istotne w kontekście kolejnego projektu, czyli wdrożenia systemu ITS. W tym roku, w formule postępowania "zaprojektuj i buduj" zostanie wyłoniony wykonawca. Prace rozpoczną się w 2019. Specjalne urządzenia mają rejestrować natężenie ruchu, prędkość pojazdów, a nawet rozpoznawać rejestracje. Informacje będą na bieżąco weryfikowane przez system komputerowy, dzięki temu sygnalizacja na skrzyżowaniach ma działać tak, aby zielone światło otrzymywał w pierwszej kolejności kierunek najbardziej obłożony samochodami. Priorytetem będzie komunikacja miejska. Uprzywilejowane przy zmianie świateł mają być autobusy MPK.

Już wiosną, pełną parą ruszą prace przy przebudowie ulicy Łopuszniańskiej, kontynuowana będzie budowa ulicy Pileckiego, rozpocznie się też modernizacja Wapiennikowej. Natomiast przed listopadem ma się zakończyć remont ulicy Cmentarnej. Koszt wszystkich planowanych inwestycji drogowych, to ponad 250 milionów złotych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Unia Europejska UJK KPT Skrzetle inwestycja przetarg aleja Tysiąclecia PP al. Solidarności Olszewskiego Łódzka Zagnańska ul. Wapiennikowa Witosa Cmentarna MPK Kielce RK Kielce Inteligentny System Transportowy Łopuszniańska
other news

Podobne wiadomości

Przebudowa Wapiennikowej będzie droższa niż zakładano

Przebudowa Wapiennikowej będzie droższa niż zakładano

Już kupują, w przyszłym roku wyburzą. Ratusz szykuje się do modernizacji Witosa

Już kupują, w przyszłym roku wyburzą. Ratusz szykuje się do modernizacji Witosa

MZD ogłosi kolejny przetarg ws. Zagnańskiej i Witosa

MZD ogłosi kolejny przetarg ws. Zagnańskiej i Witosa

Połączą Olszewskiego z Zagnańską, jeśli będą pieniądze

Połączą Olszewskiego z Zagnańską, jeśli będą pieniądze