Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Krzysztof Lipiec: bezduszność urzędnicza doprowadziła do wielu tragedii

- Konstytucja dla Biznesu uchwalona przez Sejm będzie służyć polskim przedsiębiorcom - powiedział na naszej antenie Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości. Gość Radia Kielce zwrócił uwagę na fakt, że prawo przedsiębiorców ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Autor: Katarzyna Podraza

29.01.2018 09:34

image Krzysztof Lipiec, poseł PiS Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Wprowadza m.in. zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść. Pojawi się instytucja działalności nierejestrowej dla osób prowadzących mniejszą działalność - mówi gość Radia Kielc.

- Do tej pory mieliśmy do czynienia z przypadkami, kiedy uczciwi przedsiębiorcy prowadzili działalność gospodarczą niemalże od podstaw, coś osiągnęli i na skutek słabości organów państwa musieli to likwidować. Bezduszność urzędnicza doprowadziła do wielu tragedii, były przypadki, kiedy przedsiębiorcy odbierali sobie życie - zaznaczył.

Jak mówi poseł Lipiec, dzięki zmianom pojawi się również tzw. „ulga na start”, czyli zwolnienie początkujących przedsiębiorców ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwszych 6 miesięcy. Przepisy znoszą również REGON. Przedsiębiorcy w większości spraw urzędowych wystarczy NIP. Wiele spraw będzie można załatwić łatwiej drogą elektroniczną. Ponadto firmy, które wykażą się przychodami niższymi niż połowa średniej krajowej będą zwolnione z obowiązku rejestracji, nie będą też musiały odprowadzać składek.

- Jest to pas startowy do rozwoju dla małych przedsiębiorstw - dodał poseł Lipiec.

Gość Radia Kielce powiedział, że ambicją rządu jest także, aby nasi przedsiębiorcy inwestowali za granicą.

- Jest to ważne, abyśmy pomnażali polski kapitał za granicą, trzeba go pielęgnować, aby miał swoją narodowość - mówi gość Radia Kielce.  

Posłowie przegłosowali również powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. Krzysztof Lipiec powiedział, że jego zadaniem będzie pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej. Będzie on również zajmował się współpracą z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi, których celem jest ochrona praw przedsiębiorców.

Pakiet ustaw składający się na rządowy program Konstytucji dla Biznesu zacznie obowiązywać od 1 marca 2018 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Przedsiębiorcy Rozmowa Dnia Sejm
other news

Podobne wiadomości

Przedsiębiorcy będą mieli łatwiej. Sejm przyjął nowe przepisy

Przedsiębiorcy będą mieli łatwiej. Sejm przyjął nowe przepisy

Konstytucja dla Biznesu ułatwieniem dla przedsiębiorców

Konstytucja dla Biznesu ułatwieniem dla przedsiębiorców