Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dzień Judaizmu w Świętokrzyskim Sztetlu

Przedstawiciele chrześcijaństwa i judaizmu debatują w Świętokrzyskim Sztetlu w Chmielniku. Spotkanie odbywa się z okazji obchodzonego w Polsce Dnia Judaizmu.

Autor: Marlena Płaska

16.01.2018 14:37

image Chmielnik. Dzień Judaizmu w Świętokrzyskim Sztetlu Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

W dyskusji biorą udział m.in. Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Katowicach, ks. Stanisław Sadowski, biblista z Kościoła Rzymsko-Katolickiego, ks. Artur Aleksiejuk z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i znany publicysta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego. Mottem przewodnim dyskusji jest tegoroczne hasło, zaczerpnięte z Księgi Izajasza: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim”.

- Takie spotkania osób o różnych przekonaniach są bardzo dobre - podkreślił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który wczoraj w ramach noworocznego spotkania z przedstawicielami różnych religii modlił się w Pałacu Prezydenckim o pokój w Ojczyźnie.

Przy okazji 100-lecia odzyskania niepodległości warto pamiętać, że o wolną Polskę walczyli obywatele różnych wyznań i trzeba szukać między nimi tego, co buduje. Należy też pamiętać o przykazaniu „Nie zabijaj” i tragedii ludobójstwa, bo takie przypadki nie zakończyły się w XX wieku.

- Współcześnie zagrożeni są np. chrześcijanie na Bliskim Wschodzie - dodał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Włodzimiesz Kac, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Katowicach dodał, że pokój jest dla Żydów bardzo ważną wartością.

- Brak pokoju i II wojna światowa spowodowały, że społeczność żydowska w Polsce praktycznie przestała istnieć - przypomina.

Widać to choćby poprzez fakt, ze Żydzi z województwa świętokrzyskiego należą do gminy wyznaniowej z Katowic. Największym problemem dla Żydów w Polsce jest współcześnie ochrona dziedzictwa kulturowego.

- To problem nie tylko finansowy, ale i osobowy. Żydowskich cmentarzy jest więcej, niż Żydów w Polsce - mówi Włodzimierz Kac.

Podkreśla, że cieszy go gdy dziedzictwo kultury żydowskiej jest traktowane jak dziedzictwo narodowe i odrestaurowywane, jak synagoga w Chmielniku.

Podczas spotkania otwarta została też wystawa „Kościół wobec zagłady Żydów na Kielecczyźnie”. Pokazuje ona wątki ratowania Żydów przez zakony, parafie i indywidualnych duchownych, w tym biskupów.

- Żydów ratowali także rodzice pani Sabiny Turek, pochodzącej z Wieliczki. Zostali pośmiertnie odznaczeni medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Trzech mężczyzn ukrywało się dwa lata - wspomina pani Sabina.

Pochodzili z Wiślicy. Bardzo dobrze znali rodziców pani Sabiny, którzy wymieniali z nimi produkty ze swojego gospodarstwa na materiały do szycia. Podczas wojny poprosili o schronienie. Ukrywali się w ziemiance wykopanej w stodole. Pani Sabina wspomina, że zanosiła im gorące posiłki i także pełniła dyżury, by nikt nie zauważył ich obecności. Miała wtedy 9 lat. 

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” ogłosił też kolejną edycję konkursu „Nasi sąsiedzi Żydzi”. W tym roku ma on charakter ogólnopolski. Zadaniem uczestników jest dotarcie do osób pamiętających funkcjonowanie sztetli i przeprowadzenie z nimi wywiadów. W ramach poprzednich edycji konkursu zebrano ok 90 wspomnień z Kielecczyzny, które zostaną opublikowane.

Galeria zdjęć Chmielnik. Dzień Judaizmu w Świętokrzyskim Sztetlu (16.01.2018) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl Dzień Judaizmu RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Dzień Judaizmu w Chmielniku. Będą dyskutować o ratowaniu Żydów

Dzień Judaizmu w Chmielniku. Będą dyskutować o ratowaniu Żydów

Dziś inauguracja Dnia Judaizmu

Dziś inauguracja Dnia Judaizmu

Dzień Judaizmu w Chmielniku

Dzień Judaizmu w Chmielniku

Na kieleckim cmentarzu żydowskim o symbolice judaizmu

Na kieleckim cmentarzu żydowskim o symbolice judaizmu