Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dzień Judaizmu w Chmielniku. Będą dyskutować o ratowaniu Żydów

Przedstawiciele kościołów różnych wyznań spotkają się jutro (wtorek) w Chmielniku w związku ze zbliżającym się Dniem Judaizmu. Otwarta debata z ich udziałem rozpocznie się o godzinie 12 w Ośrodku Muzealnym Świętokrzyski Sztetl.

Autor: Marlena Płaska

15.01.2018 14:17

image 19.04.2016 Chmielnik. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny 'Świętokrzyski Sztetl'. Dawna synagoga. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Motywem przewodnim będzie tegoroczne hasło zaczerpnięte z Księgi Izajasza: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim”. Ze strony żydowskiej w debacie wezmą udział socjolog Miriam Szychowska z Gminy Żydowskiej w Łodzi i Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Katowicach. Dyskutować będą także ks. Stanisław Sadowski, biblista z Kościoła Rzymsko Katolickiego, ks. Artur Aleksiejuk z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i znany publicysta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego.

- Wydarzeniu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy „Kościół wobec zagłady Żydów na Kielecczyźnie” - zapowiada Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. - Pokazane zostaną wątki ratowania Żydów przez zakony, parafie i indywidualnych duchownych, w tym biskupów - dodaje.

Przybliżona zostanie też historia społeczności żydowskiej w Wodzisławiu oraz wątków chasydzkich w Chmielniku. Każdy będzie mógł spróbować kuchni żydowskiej.

Ogłoszona zostanie także kolejna edycja konkursu dla szkół „Nasi sąsiedzi Żydzi”. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie filmów lub wywiadów dotyczących funkcjonowania sztetli w regionie. W tym roku konkurs po raz pierwszy ma charakter ogólnopolski.

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Jest obchodzony 17 stycznia, w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego ideą jest budowanie dialogu pomiędzy kościołami chrześcijańskimi, a judaizmem.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl Dzień Judaizmu RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Dziś inauguracja Dnia Judaizmu

Dziś inauguracja Dnia Judaizmu

ABC judaizmu dla chrześcijan

ABC judaizmu dla chrześcijan

Dzień Judaizmu w Chmielniku

Dzień Judaizmu w Chmielniku

Dzień Judaizmu. Konferencja naukowa w seminarium

Dzień Judaizmu. Konferencja naukowa w seminarium