Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Baby boom w świętokrzyskich szpitalach

W świętokrzyskich szpitalach urodziła się w tym roku rekordowa liczba dzieci. Tylu porodów nie było w naszym regionie od ponad 20 lat.

Autor: Iwona Murawska

29.12.2017 12:42

image Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce
Komentarze

Jak informuje profesor Wojciech Rokita, wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa, w sumie na świat w naszym województwie przyszło na świat około 8 tysięcy dzieci, a w samym tylko Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach prawie 2300, czyli o 12% więcej, niż rok temu i aż o półtora tysiąca więcej niż pięć lat temu.

- Trzeba brać również pod uwagę pozamedyczny aspekt tej rosnącej tendencji. Na pewno programy socjalne, które zostały uruchomione w naszym kraju zaczynają przynosić oczekiwane efekty. Aczkolwiek, by wysnuć ostateczne wnioski musimy też popatrzeć na to, jak będzie wyglądała migracja porodów, między Polską, a innymi krajami, zwłaszcza Wielką Brytanią. Co roku 20% porodów polskich kobiet odbywało się właśnie w tym kraju - mówi profesor Wojciech Rokita. 

W tym roku w dwóch pozostałych kieleckich szpitalach, czyli Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka oraz Szpitalu Kieleckim na świat przyszło odpowiednio 1546 i 1374 dzieci, co oznacza, że także i te lecznice zanotowały kilkuprocentowy wzrost liczby porodów. W środę, swoje pierwsze dziecko w szpitalu na Czarnowie urodziła m.in. Aneta Lipiec.

- Nasza córeczka Pola jest zdrowa. W chwili urodzenia ważyła 3690 gram. Zauważyłam, że na oddziale jest bardzo dużo pacjentek, pań które już urodziły, bądź oczekują na poród. Teraz wszystkie łóżka są zajęte - mówi Aneta Lipiec. 

Także w świętokrzyskich szpitalach powiatowych w tym roku, na świat przyszło więcej dzieci, niż w latach poprzednich. Średnio liczba porodów wzrosła o kilka procent. W lecznicy w Ostrowcu Świętokrzyskim urodziło się 773 dzieci, w Starachowicach 734, Sandomierzu 543, a w Busku-Zdroju 380 dzieci.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka Wojewódzki Szpital Zespolony Szpital Kielecki RK Ostrowiec Św. położnictwo RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Statystyki potwierdzają większą liczbę urodzeń w Kielcach

Statystyki potwierdzają większą liczbę urodzeń w Kielcach

Coraz więcej urodzeń w Szpitalu Kieleckim

Coraz więcej urodzeń w Szpitalu Kieleckim