Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zdjęcie z osłem Maćkiem? Tylko w Skalbmierzu

Zorganizowana po raz ósmy żywa szopka przy kościele w Skalbmierzu przyciągnęła w pasterkę i pierwszy dzień świąt całe rodziny. Wierni spotkali się przy stajence w wigilijny wieczór przed tzw. pasterką dla dzieci i tą odprawioną tradycyjnie o północy.

Autor: Kamil Włosowicz

25.12.2017 15:10

image Żywa szopka w Skalbmierzu Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W pierwszy dzień świąt po porannych mszach świętych mieszkańcy wspólnie kolędowali przy niej i robili pamiątkowe zdjęcia ze zwierzętami.

Czołowe miejsce wśród zwierząt zajmował będący własnością parafii osioł Maciek, a także kucyki, kozy i domowe ptactwo. Zdaniem proboszcza parafii ks. Mariana Fatygi - inscenizacja żywej szopki ma potęgować radość z Bożego Narodzenia i przypominać wiernym o okolicznościach przyjścia Chrystusa na świat.

- Istotą Bożego Narodzenia jest radość. Chcemy ją wyrazić właśnie za pomocą bożonarodzeniowego misterium, śpiewając wspólnie kolędy i wystawiając jasełka w towarzystwie zwierząt, które były przy Dzieciątku również dwa tysiące lat temu w betlejemskiej stajence - mówił duchowny.

Co roku żywą szopkę w Skalbmierzu odwiedzają ze swoją liczną rodziną Teresa i Jerzy Łachowie. Zdaniem pani Teresy, skalbmierska żywa szopka i towarzyszące jej parafialne obchody Świąt Bożego Narodzenia przyciągają do tamtejszego kościoła nie tylko mieszkańców parafii, ale również wielu gości.

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Co roku przybywa zwierzątek w stajence i podziwiających je ludzi. Wśród odwiedzających są również goście z Krakowa, Kielc czy Tarnowa. Również członkowie naszej rodziny przyjeżdżają do nas na święta, w dużej mierze właśnie po to, by uczestniczyć w tych wzruszających uroczystościach w naszej parafii - podkreśliła Teresa Łach.  
Z kolei zdaniem Jerzego Łacha - żywa szopka sprzyja edukowaniu i zainteresowaniu dzieci i młodzieży tematyką biblijną.  

- Żywa szopka pozwala w pewien sposób odtworzyć wydarzenia, które towarzyszyły narodzinom Jezusa, co jeszcze bardziej potęguje naszą radość z Jego przyjścia na świat. Jest wesoło, kolędujemy i cieszymy się wspólnie ze Świąt w gronie naszych najbliższych - powiedział Jerzy Łach.

Żywe szopki stanęły w tym roku również w przy klasztorze ojców franciszkanów w Pińczowie, a także przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie i kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lubieni. 

Galeria zdjęć Żywa szopka w Skalbmierzu (25.12.2017) [Zdjęcia: 14]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kałków Pińczów żywa szopka Skalbmierz
other news

Podobne wiadomości

Żywa szopka po raz pierwszy w Opatowie. W stajence m. in. alpaka

Żywa szopka po raz pierwszy w Opatowie. W stajence m. in. alpaka

Egzotyczna, żywa szopka w Lubieni

Egzotyczna, żywa szopka w Lubieni

Żywa szopka w Sulisławicach. Gimnazjaliści w roli Świętej Rodziny

Żywa szopka w Sulisławicach. Gimnazjaliści w roli Świętej Rodziny

Żywa szopka przed szkołą w Brynicy. Dzieci zachwycone zwierzętami

Żywa szopka przed szkołą w Brynicy. Dzieci zachwycone zwierzętami