Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Archeologiczne znalezisko na Świętym Krzyżu

Malunki ścienne sprzed kilku wieków odkryto w klasztorze na Świętym Krzyżu. Jak informuje ojciec Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Trójcy Świętej, freski zostały znalezione w trakcie prac przygotowujących wschodnie skrzydło klasztoru do remontu.

Autor: Daniel Lenart

09.12.2017 20:51

image 09.12.2017 Święty Krzyż. Klasztor. Odkryte fragmenty fresków refektarzu i przylegającej do niego sali Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- W refektarzu i przylegającej do niego sali pani Elżbieta Graboś, konserwator z Krakowa znalazła wyjątkowe freski. Nie wiedzieliśmy, że one się tu znajdują. Badania stratygraficzne odsłoniły w tych salach freski z końca XVI, bądź początku XVII wieku - informuje ojciec Dariusz Malajka.

Jak dodaje, odkrycie może poszerzyć wiedzę na temat przeszłości klasztoru. Tym bardziej, że jakość fresków sugeruje, iż w przeszłości przynajmniej jedno z pomieszczeń było ważne dla mieszkających tu zakonników.

- Ta sala choć za klauzurą najprawdopodobniej nie była zwykłym pomieszczeniem użytkowym, ale miejscem, gdzie zakonnicy przyjmowali znamienitych gości. Pani konserwator prowadziła badania w podominikańskim klasztorze w Klimontowie i tam również znalazła podobne freski - informuje zakonnik.

Ojcowie oblaci czekają teraz na decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie fresków. Od tej decyzji zależy sposób przeprowadzenia remontu wschodniego skrzydła klasztoru.

Galeria zdjęć Święty Krzyż. Klasztor. Odkryte fragmenty fresków (09.12.2017) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Klasztor Święty Krzyż RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Oblicza misji chrześcijańskiej. Modlitwa na Świętym Krzyżu

Oblicza misji chrześcijańskiej. Modlitwa na Świętym Krzyżu

Tłumy wiernych na Świętym Krzyżu. Rozpoczął się tygodniowy odpust

Tłumy wiernych na Świętym Krzyżu. Rozpoczął się tygodniowy odpust

Relikwie znów opuszczą klasztor. Wielki odpust na Świętym Krzyżu

Relikwie znów opuszczą klasztor. Wielki odpust na Świętym Krzyżu