Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Przykład dał komendant. Żołnierze z Bukówki oddali krew

Ponad 405 litrów krwi oddali w tym roku żołnierze oraz pracownicy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki. Przynajmniej raz w miesiącu, w jednostce prowadzona jest akcja wspierająca kielecką stację krwiodawstwa.

Autor: Marcin Różyc

30.11.2017 12:34

image Żołnierze z Bukówki oddali honorowo krew Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Najwięcej, około stu osób oddało krew we wrześniu. Starszy chorąży sztabowy Wojciech Lasia - odpowiedzialny za akcję honorowego krwiodawstwa uważa, że propagowanie tej formy pomocy to bardzo szczytny cel. W kole honorowych krwiodawców na Bukówce jest około pięciuset osób, 65 z nich to stali członkowie.

– Najwięcej krwi w tym roku oddał komendant, płk. Paweł Chabielski - ponad 4 litry. Poza tym 28 z naszych krwiodawców to zasłużeni honorowi dawcy krwi – informuje Wojciech Lasia.

Żołnierze z Bukówki oddali honorowo krewKielce. 30.11.2017 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

Major Jarosław Zdanowicz, szef sekcji operacyjnej w jednostce w sumie oddał w życiu 15 litrów krwi. Pierwszy raz, tym cennym lekiem podzielił się jeszcze podczas studiów na Wojskowej Akademii Technicznej, po namowach kolegów. Major podkreśla, że nie powinniśmy się bać oddawania krwi. – To nawet przyjemność, gdy ta igła wchodzi w żyłę i płynie dla kogoś. Dzięki naszej krwi możemy komuś pomóc, będzie można przeprowadzić operację i może nawet uratuje to życie innej osobie – dodał major Jarosław Zdanowicz.

Od powstania klubu na Bukówce, czyli od maja 2013 roku, jego członkowie oddali niemal 1400 litrów krwi. Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 2 miesiące.

Kolejna akcja na Bukówce odbędzie się 15 grudnia.

Żołnierze z Bukówki oddali honorowo krewKielce. 30.11.2017 / Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

krew Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Bukówka krwiodawcy żołnierze
other news

Podobne wiadomości

Żołnierze z Bukówki honorowo oddali krew

Żołnierze z Bukówki honorowo oddali krew

Na Bukówce polała się krew

Na Bukówce polała się krew