Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Setny autoprzeszczep w ŚCO

Setny autoprzeszczep przeprowadzili specjaliści w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. 70 - letni mężczyzna chorujący na szpiczaka mnogiego otrzymał swoje własne komórki macierzyste szpiku. Jak informuje profesor Marcin Pasiarski, kierownik kliniki, dzięki zabiegowi udało się pacjentowi wydłużyć okres wolny od choroby.

Autor: Iwona Murawska

29.11.2017 15:50

image Świętokrzyskie Centrum Onkologii Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

- Transplantację wykonaliśmy kilka dni temu. Pacjent w tej chwili czuje się dobrze, regeneracja jego układu krwiotwórczego przebiega pomyślnie i pewnie niebawem będzie już ona w całości umożliwiała mu normalne funkcjonowanie. Procedura nie jest w stanie zagwarantować całkowitego wyleczenia, jest jednak w stanie zagwarantować dłuższy czas wolny od choroby, dłuższy czas dla pacjenta, w którym nie musi on być leczony - dodaje profesor Marcin Pasiarski.

Jak podkreśla, procedura autoprzeszczepu jest bardzo wymagająca. Polega na tym, że w trakcie leczenia uzyskuje się tzw. całkowitą reemisję choroby, czyli brak jej objawów. Wówczas od takiego pacjenta pobierane są jego własne komórki macierzyste ze szpiku. 

- Jeśli uzyskujemy wszystkie parametry, które wskazują na to, że choroby nie ma, wówczas pobieramy własne komórki macierzyste ze szpiku. Następnie odpowiednio je przygotowujemy, podajemy choremu specjalną chemioterapię, mającą za zadanie zniszczyć resztki komórek, które mogły się w organizmie przechować. Kolejnego dnia podajemy choremu, przed duże wkłucie centralne, pobrane wcześniej komórki, które odradzają prawidłowy szpik kostny - wyjaśnia profesor Marcin Pasiarski.

Pierwszą autotransplantację szpiku w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii przeprowadzono w kwietniu 2015 roku.

Klinika w przyszłym roku zamierza wystąpić do Banku Komórek i Tkanek o akredytację na wykonywanie transplantacji od dawców rodzinnych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

przeszczep RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Onkologii
other news

Podobne wiadomości

Przed 50 laty odbył się pierwszy w Polsce przeszczep nerki

Przed 50 laty odbył się pierwszy w Polsce przeszczep nerki

Pierwszy przeszczep szpiku w ŚCO, będą kolejne

Pierwszy przeszczep szpiku w ŚCO, będą kolejne

Przeszczep szpiku jeszcze w tym roku?

Przeszczep szpiku jeszcze w tym roku?