Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ile tak naprawdę zarabiają lekarze ze świętokrzyskich szpitali?

Od 7,4 tys. złotych, do 15,5 tys. złotych wahają się średnie miesięczne zarobki lekarzy z drugim stopniem specjalizacji, zatrudnionych w świętokrzyskich szpitalach, podległych Urzędowi Marszałkowskiemu.

Autor: Iwona Murawska

29.11.2017 15:09

image szpital izba przyjęć lekarz Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce
Komentarze

Najwyższą pensję podstawową i wynagrodzenie za dyżury uzyskują medycy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Prawie 11,2 tys. zł, to średnia płaca w szpitalu w Czerwonej Górze. Na trzecim miejscu, z kwotą prawie 11 tys. zł. w tym zestawieniu uplasowało się Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Z kolei niecałe 9 tysięcy złotych brutto, to średnie wynagrodzenie w szpitalu w Morawicy. Niższe są zarobki w Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. Tam lekarze zarabiają średnio 7,4 tys. złotych.

Z kolei, podstawy pensji kształtują się na poziomie od 4,7 tys. zł do ponad 5,7 tys. zł brutto. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze otrzymują lekarze zatrudnieni w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, a najwyższe- 5,75 tys. zł brutto, medycy ze Świętokrzyskiego Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze.

Bartosz Stemplewski, przewodniczący Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych w województwie świętokrzyskim przyznaje, że w związku z deficytem lekarzy na rynku medycznym, mogą oni od swoich pracodawców domagać się podwyżek.

- Liczba lekarzy w Polsce jest nieadekwatna do potrzeb zdrowotnych społeczeństwa i znacząco niższa niż średnia w Unii Europejskiej. Ponieważ lekarze dzisiaj mogą wybierać wśród różnych ofert pracy, więc trudno im się dziwić, że ich oczekiwania rosną – stwierdza Bartosz Stemplewski.

Dodaje, że to ile zarabia lekarz ponad płacę zasadniczą, to jego indywidualna sprawa.

- Wynagrodzenia personelu nie tylko lekarskiego, ale też każdego, kto pracuje w godzinach nadliczbowych są uregulowane w kodeksie pracy. W związku z tym, że jest to praca w nocy, w święta, stawka godzinowa rzeczywiście nie jest niska. Natomiast wysokość wynagrodzenia wynika z tego, ile dany lekarz pracuje w godzinach nadliczbowych – dodaje Bartosz Stemplewski.

Wysokość pensji zasadniczej i wynagrodzenia podstawowego lekarzy wraz z dyżurami, to kwoty aktualne na 31. października tego roku.

Jak informowaliśmy, psychiatrzy z Morawicy domagają się dwukrotnego wzrostu wynagrodzenia. 34 z 52 zatrudnionych w tej lecznicy specjalistów złożyło w poniedziałek wypowiedzenia z pracy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony Czerwona Góra Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy lekarze ŚCO szpital
other news

Podobne wiadomości

Szpital w Morawicy zawiesi działalność? Lekarze nie ustępują

Szpital w Morawicy zawiesi działalność? Lekarze nie ustępują

Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Morawicy. 80% lekarzy złożyło wypowiedzenie

Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Morawicy. 80% lekarzy złożyło wypowiedzenie

Podwyżki dla każdego albo strajk

Podwyżki dla każdego albo strajk

Za niskie podwyżki dla pracowników szpitala. Będzie strajk?

Za niskie podwyżki dla pracowników szpitala. Będzie strajk?

Strajk w skarżyskim szpitalu!

Strajk w skarżyskim szpitalu!