Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wyjątkowy poród w szpitalu zespolonym

Odetta, Wiktor i Artur, to trojaczki, które 2 października przyszły na świat w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, a dziś zostały wypisane do domu. Dzieci urodziły się jako wcześniaki, w 29 tygodniu ciąży. Na świat przyszły przez cesarskie cięcie.

Autor: Iwona Murawska

29.11.2017 14:40

image 29.11.2017 Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Trojaczki państwa Julity i Wojciecha Krawczyków. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rodzice maluszków - Julita i Wojciech Krawczykowie nie kryli radości, że w końcu mogą zabrać swoje pociechy do domu. Szczęśliwa mama, nie od razu wiedziała, że urodzi trojaczki.

- Początkowo lekarze myśleli, że urodzę bliźniaki. Dopiero później podczas badania okazało się, że będzie to trójka dzieci. To był dla mnie duży szok. Wiem, że przy takiej gromadce będzie bardzo dużo pracy, ale nie boimy się tego. Najważniejsze żeby dzieci były zdrowe, a ze wszystkim damy sobie radę – stwierdziła mama.

Jak informuje dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, dzieci ważyły 980, 1230 i 1250 gramów, a na świat przyszły w wyjątkowych okolicznościach. Jak wyjaśnia, przy porodzie trojaczym potrzebny jest czas, by zaplanować opiekę neonatologiczną w chwili porodu. Wówczas na czas rozwiązania przez kilka dni w gotowości pozostaje zespół specjalistów. Natomiast w tym przypadku, tego czasu nie było.

29.11.2017 Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Trojaczki państwa Julity i Wojciecha Krawczyków.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- O 5 nad ranem lekarz, który był na dyżurze otrzymał informację, że nagle musi być rozwiązana ciąża trojacza. To jest sytuacja niezwykła i bardzo trudna, ponieważ w tym momencie zarówno dzieci, jak i ich matka stają w sytuacji zagrożenia życia. Wówczas potrzebny jest zespół lekarski, by móc zabezpieczyć życie tych osób. Lekarz bardzo szybko zadzwonił po innych specjalistów i bez komplikacji udało się przeprowadzić cesarskie cięcie – wyjaśnia dr Grażyna Pazera.

W szpitalu, trojaczki odwiedziła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, która nowym mieszkańcom naszego regionu wręczyła prezenty. - Cieszy to, że mamy coraz więcej porodów. To przede wszystkim skutek rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Trojaczki, to wielkie szczęście, ale i obowiązek. Oczywiście, to dopiero początek ich drogi, ale mam nadzieję, że tak jak i poprzednie trojaczki, które urodziły się w szpitalu na Czarnowie, tak i te będą się zdrowo rozwijały – dodała Agata Wojtyszek.

To już ósme trojaczki, które przyszły na świat w Klinice Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od 2014 roku.

Galeria zdjęć Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony. Trojaczki państwa Julity i Wojciecha Krawczyków (29.11.2017) [Zdjęcia: 12]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony ginekolog trojaczki RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Trojaczki opuściły szpital. Otrzymały wiele prezentów

Trojaczki opuściły szpital. Otrzymały wiele prezentów

Kolejne trojaczki urodziły się w szpitalu wojewódzkim

Kolejne trojaczki urodziły się w szpitalu wojewódzkim