Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zbyt mało kobiet wykonuje badania profilaktyczne

Województwo świętokrzyskie jest regionem o najniższej zachorowalności na raka szyjki macicy. Specjaliści wciąż jednak podkreślają, że wiele kobiet zgłasza się na badanie za późno, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanej fazie.

Autor: Iwona Murawska

23.11.2017 13:08

image Świętokrzyskie Centrum Onkologii Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zdaniem Pawła Macka, kierownika Zakładu Epidemiologii i Walki z Rakiem w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, kobiety w dalszym ciągu boją się wykonywać badania profilaktyczne, choć do tej formy dbania o swoje zdrowie przekonuje się ich coraz więcej.

- Rocznie mamy około 150 zachorowań na raka szyjki macicy. Na przestrzeni lat, coraz częściej wykrywamy raki przedinwazyjne, czyli takie, które można skutecznie wyleczyć. Z kolei w latach 90. ubiegłego wieku, większość raków, to był rak inwazyjny, którego nie można było skutecznie wyleczyć – dodaje dr Paweł Macek.

Jak podkreślają specjaliści, wśród kobiet wzrasta świadomość na temat wykonywania badań profilaktycznych, jednak nadal zgłaszalność na nie jest zbyt niska. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii, w pierwszym półroczu tego roku, badanie cytologiczne wykonało zaledwie 500 pacjentek. Tymczasem, jak przypomina dr Leszek Smorąg, ginekolog – onkolog z ŚCO, rak szyjki macicy jest podstępną chorobą, bo w początkowej fazie choroby nie daje żadnych objawów.

- Natomiast, gdy objawy już się pojawią, wyleczenie pacjentki może być problematyczne. Żeby tego uniknąć wystarczy, że kobieta raz na trzy lata wykona badanie cytologiczne. Jednak u nas ciągle panie nie chcą wykonywać badań z obawy przed niepomyślnym wynikiem. Należy zmienić to podejście i myśleć, że badania są po to, by mieć pewność, że jest się zdrowym – dodaje dr Leszek Smorąg.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii prowadzi kampanię edukacyjno–informacyjną, zachęcającą panie do wykonywania badań profilaktycznych. W jej ramach w każdej świętokrzyskiej gminie organizowane są dwa spotkania, podczas których lekarze będą zachęcać do wykonywania mammografii i cytologii. Badania można wykonywać w specjalnym cytomammobusie,

ŚCO oferuje bezpłatny dowóz na badania do Kielc. Warunkiem jest zebranie się grupy minimum pięciu kobiet. W przypadku badania mammograficznego należy zadzwonić pod numer 607 77 88 88, a w przypadku cytologii 609 99 00 33.

Na temat raka szyjki macicy dyskutowali dziś specjaliści w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Zdrowie RK Kielce rak macicy Świętokrzyskie Centrum Onkologii
other news

Podobne wiadomości

Mammografia nie boli, a pozwala wykryć nowotwór

Mammografia nie boli, a pozwala wykryć nowotwór

Rak szyjki macicy wciąż zabija zbyt dużo kobiet

Rak szyjki macicy wciąż zabija zbyt dużo kobiet

Kobiecy nowotwór łatwiejszy do leczenia od innych

Kobiecy nowotwór łatwiejszy do leczenia od innych

Dzięki badaniom szybciej wykryją nowotwór?

Dzięki badaniom szybciej wykryją nowotwór?