Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Cukrzyca ciążowa. Skąd się bierze, jak ją leczyć?

Cukrzyca ciążowa – to każdy stan hiperglikemiczny (nieprawidłowa glikemia na czczo, nietolerancja glukozy lub cukrzyca) pojawiające się u zdrowych dotąd kobiet w ciąży. Stanowi ono zagrożenie dla płodu, a ponadto u 30-45% kobiet, u których stwierdzano cukrzycę ciężarnych, w ciągu najbliższych 15 lat rozwija się cukrzyca typu. O chorobie rozmawiamy z dr Magdaleną Dolecką-Ślusarczyk- specjalistą diabetologiem.

Autor: Magdalena Sitek

20.11.2017 17:35

image dr Magdalena Dolecka- Ślusarczyk, specjalista diabetolog Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Czy kobiety, które cierpią na cukrzycę muszą się przygotować do ciąży?

Tak. Takie są zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wiadomo, że kobiety źle wyrównane jeśli chodzi o cukrzyce maja większe ryzyko urodzenia dziecka z wadami takimi jak ; wady serca, cewy mózgowej czy układu moczowego są większe niż u kobiet zdrowych. Przyszła mama musi zadbać o wyrównanie poziomu cukru, częstsze kontrole, zbadanie dna oka oraz czynności nerek, czasami EKG serca.

Czy to jest groźna choroba?

Jeśli nie jest leczona to tak. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dziecka. U kobiet najczęściej są to powikłania okołoporodowe, bo z reguły takie dzieci rodzą się zdecydowanie większe. Ginekolodzy na szczęście dziś maja bardzo dobry sprzęt i wyłapują tak duże płody i decydują wtedy o cięciu cesarskim.

Skąd się bierze cukrzyca ciążowa?

Jest wiele grup ryzyka jeśli chodzi o cukrzycę ciążową. Szczególnie narażone są kobiety z nadwagą i otyłością. Nie bez znaczenia jest tryb życia, zbyt mało ruchu . bardziej narażone będą panie, u których w rodzinie występuje cukrzyca typu II.

To mogą być kobiety, które maja za sobą pewne niepowodzenia położnicze: urodziły na przykład dzieci z wadą lub miały poronienia. Kobiety, które urodziły się jako wcześniaki lub z małą masą urodzeniową, u których jest mała trzustka także mogą być narażone na wystąpienie cukrzycy ciążowej.

Czy każda ciężarna kobieta powinna zrobić sobie badanie w kierunku wykrycia cukrzycy?

Tak. Na takie badanie kieruje ciężarną ginekolog. Badanie robi się z krwi pobranej na czczo. W celu zrobienia krzywej cukrzycowej kobieta wypija glukozę i następnie w przeciągu dwóch godzin robi się pomiary poziomu cukru.

Czy kobieta, która miała cukrzycę ciążową może na nią zachorować w kolejnych ciążach?

Istniej duże ryzyko, że tak właśnie będzie. Możliwe jest też, że w przyszłości taka pani zachoruje na cukrzycę.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Czas dla zdrowia RK Zdrowie
other news

Podobne wiadomości

Na Każdą Pogodę – Czas dla zdrowia - 31.01.2017 - Hubert Konstantynowicz

Na Każdą Pogodę – Czas dla zdrowia - 31.01.2017 - Hubert Konstantynowicz

„Czas dla Zdrowia”: sepsa - co to jest?

„Czas dla Zdrowia”: sepsa - co to jest?