Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Subwencja od miasta dla przyszpitalnej szkoły

Kielecki ratusz przekaże ponad 100 tys. złotych subwencji oświatowej dla władz województwa. Środki zostaną wykorzystane na prowadzenie przyszpitalnej szkoły dla pacjentów oddziału psychiatrycznego przy ul. Kusocińskiego w Kielcach. W przyszpitalnej placówce uczy się obecnie 19 dzieci, często są to osoby z trudnych środowisk mające problemy psychiczne.

Autor: Wiktor Dziarmaga

07.11.2017 14:08

image Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii przy ul. Kusocińskiego Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce
Komentarze

Subwencja pozwoli na zabezpieczenie finansowe funkcjonowania placówki do końca tego roku. Od września województwo zobowiązało się przejąć i utrzymać nauczanie dla pacjentów. Decyzja była odpowiedzią na deklaracje władz miasta, które nie chciały płacić za dalsze funkcjonowanie placówki, argumentując, że szpital przy Kusocińskiego jest oddziałem Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii, należącego do samorządu województwa.

Andrzej Sygut zastępca prezydenta Kielc poinformował, że przekazana subwencja dotyczy  okresu od września do końca roku.  

Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za edukację w Urzędzie Marszałkowskim poinformował, że pieniądze zostaną zabezpieczone przede wszystkim na etaty dla nauczycieli. W szkole uczą nauczyciele z Kielc i Czarnieckiej Góry. Od przyszłego roku to Urząd Marszałkowski będzie występował o subwencje oświatową dla szkoły. Samorząd województwa szacuje, że działalność przyszpitalnej szkoły  będzie kosztować około 250 tys. złotych.  Prawdopodobnie koszty uda się pokryć z subwencji oświatowej.

Aleksandra Olawska-Szymańska, kierownik oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii poinformowała, że wśród pacjentów znajdują się przede wszystkim podopieczni domów dziecka oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Jest to trudna młodzież, która znajduje się w początkowej fazie uzależnienia od narkotyków ma problemy emocjonalne, bądź dokonywała prób samobójczych.  

W ubiegłym roku w zajęciach w sumie uczestniczyło 137 pacjentów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Czarniecka Góra Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Przyszpitalna szkoła zostaje. Dojdą także licealiści

Przyszpitalna szkoła zostaje. Dojdą także licealiści

Przyszpitalna szkoła do likwidacji. Utworzą podstawówkę?

Przyszpitalna szkoła do likwidacji. Utworzą podstawówkę?