Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Krew pępowinowa lekarstwem na wiele chorób

Krew pępowinowa stanowi źródło krwiotwórczych komórek macierzystych oraz komórek mezenchymy. Ta krew jest jedynym źródłem komórek macierzystych niewymagającym używania metod inwazyjnych u dawcy. O krwi pępowinowej rozmawiamy z Zofia Otwinowską, położną koordynującą salę porodową w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

23.10.2017 14:38

image Zofia Otwinowska, położna koordynującą sali porodowej przy Klinice Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Czym różni się krew, która płynie w żyłach każdego człowieka od krwi pępowinowej?

- Krew z pępowiny zawiera komórki macierzyste, które są antidotum na wiele poważnych chorób, w  tym chorób onkologicznych (np. białaczka, czy chłoniaki). Ta krew występuje tylko u kobiet. Pobierana jest podczas porodu.

 

- Czy każda kobieta przy porodzie może oddać krew pępowinową?

- Nie. Są pewne przeciwwskazania w zależności, czy krew trafi do publicznego, czy komercyjnego banku komórek macierzystych. Więcej dyskwalifikacji jest podczas pobrania krwi do banku publicznego, ponieważ w przyszłości może posłużyć ona obcym osobom. Natomiast w przypadku banku komercyjnego, gdy zajdzie taka potrzeba, krew wykorzystywana jest  tylko dla tej rodziny, której członek oddał ten lek. W przypadku oddania krwi do banku publicznego przeciwwskazaniem są m.in.: przebyta kiła, gruźlica, malaria oraz gdy w trakcie ciąży kobieta cierpiała na opryszczkę narządów rodnych, chorowała na cytomegalię, toksoplazmozę, czy przyjmowała leki immunosupresyjne. Dyskwalifikują także choroby tarczycy oraz zielone wody płodowe. W przypadku oddania krwi pępowinowej do banku komercyjnego, czyli na potrzeby rodziny, te dyskwalifikacje są dużo mniejsze. W zasadzie są to tylko HIV i kiła oraz zapalenie wątroby typu B i typu C.

 

- Na czym polega pobranie krwi pępowinowej?

- Zanim dojdzie do takiego pobrania kobieta musi otrzymać pełną informację od położnych. Gdy już taką wiedzę posiada i wyraża zgodę na zabieg, wówczas podczas porodu pozyskujemy tę krew. Tu należy podkreślić, że zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Pobranie następuje dopiero po przecięciu pępowiny, a krew pozyskuje się ze sznura pępowinowego za pomocą specjalnego zestawu. W nim znajduje się worek na krew, który zawiera płyn konserwujący, a ten z kolei zapobiega krzepnięciu krwi.

 

- Ile objętościowo udaje się pozyskać krwi pępowinowej od jednej pacjentki?

- To jest bardzo różnie. Zależy to od wielkości łożyska, długości pępowiny i grubości naczyń. Pobieramy od 40 do nawet 150 mililitrów. Przeciętne pobranie, to około 80 mililitrów.

 

- Co się później dzieje z krwią pępowinową?

- W przypadku pobrania rodzinnego (komercyjnego), zawierana jest umowa z konkretnym bankiem jeszcze przed porodem. Rodząca na salę porodową trafia już ze swoim zestawem do pobrania tego leku. Po zabiegu zainteresowani dzwonią do danego  banku i kurier przyjeżdża po tę krew. Jeżeli natomiast chodzi o bank publiczny, tu pacjentka nie musi się przejmować transportem krwi. Tym zajmuje się szpital, w którym rodzi. W naszym regionie taki publiczny bank komórek macierzystych działa w Podzamczu, w Regionalnym Centrum Naukowo – Technologicznym.

Na koniec dobra informacja dla kobiet, które zdecydują się rodzić w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. W ubiegłym tygodniu odbył się Ogólnopolski Zjazd Szkół Rodzenia. Wyróżniono te najlepsze, w każdym województwie po jednej ze szkół. W naszym regionie, najlepszą okazała się  właśnie szkoła rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- Tak. Jest nam niezmiernie miło, że cały nasz zespół został doceniony. To położne, rehabilitant, psycholog, lekarze neonatolodzy oraz lekarze położnicy. Tym bardziej się cieszymy, ponieważ jest to wyróżnienie przyznane przez same uczestniczki naszej szkoły rodzenia. Dziękujemy za wszystkie oddane na nas głosy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

krew pępowinowa RK Zdrowie
other news

Podobne wiadomości

Szpik kostny ratuje życie

Szpik kostny ratuje życie

Gorzkie życie cukrzyka

Gorzkie życie cukrzyka

Kardiolog: rozruszniki i kardiowertery ratują życie

Kardiolog: rozruszniki i kardiowertery ratują życie

Dawcy komórek ratują życie

Dawcy komórek ratują życie