Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Szczepionki przeciwko wirusowi HPV także dla chłopców

Od przyszłego roku miasto Kielce będzie szczepić przeciwko wirusowi HPV chłopców. Dotychczas z tego szczepienia mogły korzystać tylko 12 i 13-letnie dziewczynki. Jak informuje Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc, w przypadku płci żeńskiej zainteresowanie tą formą profilaktyki jest praktycznie 100%.

Autor: Iwona Murawska

19.10.2017 14:33 / Aktualizacja 19.10.2017 15:16

image szczepionka Fot. / morgueFile free photo
Komentarze

- Zdarzają się pojedyncze przypadki niezaszczepienia nastolatek, ale wynikają one z  przeciwwskazań medycznych. Natomiast Australijczycy wykryli, że wirus HPV może dotknąć także panów, stąd nasza decyzja o włączeniu w ten program profilaktyczny także chłopców - mówi Andrzej Sygut.

Jak podkreśla dr Anna Bartosińska - Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, szczepienia są niezwykle istotne, ponieważ mogą uratować zdrowie, a nawet życie. Zabezpieczenie się przed wirusem HPV jest w stanie w przyszłości uchronić kobietę przed rozwojem m. in. nowotworów szyjki macicy, odbytu, jak również wielu raków w zakresie głowy i szyi.

- Wirus HPV może dotykać nie tylko kobiety. Mężczyźni także mogą być jego nosicielami i przekazywać go kobietom. Dlatego zawsze najwyższa skuteczność szczepień jest osiągana wtedy, kiedy jest to szczepienie populacyjne.

Szczepionka chroni mężczyzn przed zachorowaniem na raka odbytu, prącia, a także te w obrębie głowy i szyi - mówi dr Anna Bartosińska - Dyc.

Kielce są liderem w Polsce pod względem realizacji programów profilaktycznych. Miasto finansuje szczepienia dla dzieci przeciw pneumokokom, meningokokom i ospie wietrznej, dla dziewczynek 12- i 13- letnich przeciw wirusowi HPV, a dla seniorów przeciw grypie. Gmina Kielce planuje także od przyszłego roku sfinansować bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom kielczanom powyżej 65 roku życia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

HPV szczepionka RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie cieszą się dużym powodzeniem [WYKAZ PLACÓWEK]

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie cieszą się dużym powodzeniem [WYKAZ PLACÓWEK]

Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców gminy Kielce

Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców gminy Kielce

Szczepienia profilaktyczne strzałem w dziesiątkę

Szczepienia profilaktyczne strzałem w dziesiątkę

Szczepienia profilaktyczne przeciwko HPV

Szczepienia profilaktyczne przeciwko HPV