Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rak prostaty to chytry i podstępny nowotwór

Rak prostaty, czyli rak gruczołu krokowego, jest jednym z częściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. To chytry i podstępny nowotwór. Rozwija się skrycie i może ujawnić się dopiero wtedy, gdy są już przerzuty.

Autor: Iwona Murawska

19.10.2017 06:35

image 12.10.2016. dr Mateusz Obarzanowski Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Tymczasem panowie niechętnie chcą wykonywać badania profilaktyczne, a co roku lekarze diagnozują go u 15 tysięcy pacjentów. Na ten temat rozmawiamy z dr n. med. Mateuszem Obarzanowskim, zastępcą kierownika Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Panie doktorze dlaczego panowie tak niechętnie się badają w kierunku prostaty?

- Wstydzą się i boją. Badanie jest krępujące, czasami pacjenci przekazują sobie, że też bolesne. W Polsce 30% nowych przypadków raka gruczołu krokowego jest za późno. Za późno, czyli gdy my rozpoznając raka prostaty musimy przekazać pacjentowi informację, że leczenie skierowanie będzie już tylko na leczenie objawów, że nie wyleczymy już choroby.

 

- Na czym polega to badanie?

- Do wstępnej diagnostyki nowotworu prostaty potrzebne są dwa badania. Pierwsze z nich to badanie z krwi, czyli tak ja każde inne badanie – dla jednej osoby będzie bardziej, dla drugiej mniej bolesne. Jest to zwykłe pobranie krwi na marker, który się nazywa PSA. To pierwsza część postawienia naszej diagnozy. Drugie badanie, to badanie per rectum, czyli palcem przez odbytnicę. Myślę, że dla przeciętnego mężczyzn jest to badanie mało komfortowe, natomiast nie jest to badanie bolesne. Badanie trwa krótko, a podczas niego staramy się zapewnić dosyć intymną i komfortową atmosferę.

 

- Jakie są czynniki zachorowania na prostatę?

- To nowotwór, którego najsilniejszym czynnikiem jest wiek. Im mężczyzna starszy, tym ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta. Na te chorobę częściej zapadają mężczyźni rasy białej. Ważne są też czynniki genetyczne. Jeżeli wiemy, że w rodzinie jest przynajmniej jedno zachorowanie na raka prostaty, ryzyko zachorowania wzrasta dwukrotnie. Inne to czynniki środowiskowe: zła, tłusta, dieta, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu.

 

- Od jakiego wieku mężczyzna powinien wykonywać badania profilaktyczne?

- Panowie, którzy nie mają obciążenia genetycznego takie badanie powinni wykonywać od 45 roku życia raz w roku. Ten czas wystarczy, by wykryć go we wczesnym stadium, ponieważ rak prostaty jest nowotworem rozwijającym się bardzo powoli. Bardzo długo, nawet kilka lat, także nie daje konkretnego objawu.

 

- Czy łatwo jest zdiagnozować tę chorobę?

- Do postawienia diagnozy wymagane jest jedno badanie, które nazywa się biopsja prostaty. Polega ono na pobraniu materiału z prostaty, które poddane jest mikroskopowej ocenie (rozpoznanie histopatologiczne). Na tej podstawie rozpoznajemy lub wykluczamy raka gruczołu krokowego. 

 

- Leczenie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania raka prostaty.

- Tak. Jeżeli uda nam się zdiagnozować pacjenta, u którego ta choroba jest ograniczona tylko do gruczołu krokowego, wówczas takiego chorego możemy wyleczyć całkowicie. Możemy mu zaproponować nawet nie jedną, a kilka metod leczenia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

onkologia RK Kielce walka z rakiem Świętokrzyskie Centrum Onkologii
other news

Podobne wiadomości

Na to schorzenie chorują coraz młodsze osoby

Na to schorzenie chorują coraz młodsze osoby

Autyzm to nie choroba, a zaburzenie neurorozwojowe

Autyzm to nie choroba, a zaburzenie neurorozwojowe

Nadciśnienie tętnicze - choroba cywilizacyjna

Nadciśnienie tętnicze - choroba cywilizacyjna

Próchnica, to nie tylko choroba zębów i jamy ustnej

Próchnica, to nie tylko choroba zębów i jamy ustnej