Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Na to schorzenie chorują coraz młodsze osoby

Choroba wieńcowa, inaczej nazywana chorobą niedokrwienną serca, to schorzenie które zbiera śmiertelne żniwo. Co roku z jej powodu umiera 100 tysięcy pacjentów, a zapadają na nie coraz to młodsze osoby.

Autor: Iwona Murawska

17.10.2017 19:45

image dr Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii Fot. Robert Felczak - Radio Kielce / dr Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii

Dlaczego tak się dzieje, jakie są objawy i na czym polega leczenie choroby wieńcowej? O tym rozmawiamy z dr Anetą Dudek, kardiolog z II Kliniki Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- Kiedyś na wieńcówkę chorowały osoby po 50., czy 60. roku życia. Obecnie są to nawet osoby przed 40 rokiem życia.

- To prawda. Mamy niestety coraz młodszych pacjentów trafiających do naszej Kliniki z chorobą wieńcową i powikłaniami po niej, np. zawałem serca. Bywają osoby, które nie przekroczyły nawet 30 roku życia, a są u nas hospitalizowane właśnie z powodu zawału serca. 

 

- Z czego to wynika?

- Rozpowszechnienie czynników ryzyka choroby niedokrwiennej jest coraz większe. To choroba, jedna z niewielu w medycynie, którą możemy rozpoznać po objawach klinicznych, na podstawie rozmowy z pacjentem. Pacjent zgłaszający się do lekarza z typowymi objawami mówi o gnieceniu za mostkiem, ucisku i rozpieraniu za mostkiem z promieniowaniem do żuchwy, lewego barku. Towarzyszy temu kołatanie serca, często duszność. Są to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się w trakcie wysiłku fizycznego. Wówczas zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen jest większe. Dolegliwości te najczęściej ustępują w trakcie zaprzestania wysiłku, w spoczynku. Tak wygląda typowy obraz choroby wieńcowej, ale niestety nie zawsze i nie każdy pacjent prezentuje taki obraz kliniczny. Choroba niedokrwienna serca występuje wówczas, kiedy dochodzi do niedotlenienia mięśnia sercowego, jego nieodpowiedniego zaopatrzenia w składniki odżywcze, w tlen.

 

- Jakie są przyczyny występowania tej choroby?

- W krajach cywilizowanych jest to miażdżyca tętnic wieńcowych. Upośledza ona ukrwienie mięśnia sercowego, powoduje rozwój blaszek miażdżycowych w tętnicach wieńcowych, które z klei odżywiają mięsień sercowy. To niestety prowadzi do niedokrwienia i wystąpienia objawów u pacjenta.

 

- Które osoby są bardziej narażone na zachorowanie na wieńcówkę?

- Częstotliwość jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Natomiast na chorobę wieńcową zapadają osoby, które mają pewne predyspozycje do rozwoju miażdżycy. Do rozwoju choroby niedokrwiennej serca dochodzi u tych osób, które cierpią nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, palą papierosy i prowadzą siedzący tryb życia. Czynnikiem ryzyka jest także płeć męska.

 

- Jak się można ustrzec przed miażdżycę, skoro to ona jest głównym winowajcą choroby niedokrwiennej serca?

- Musimy przestrzegać kilku zasad zdrowego stylu życia. Pamiętajmy o tym, że zaprzestanie palenie tytoniu, zdrowa dieta i ruch, to są najważniejsze czynniki, na które mamy wpływ. Tego nie zastąpi żadna tabletka. Natomiast nie mamy wpływu na naszą płeć i wiek. Jeżeli będziemy przestrzegać tych zasad, które możemy modyfikować, bardzo możliwe jest że uchronimy się przed rozwojem choroby wieńcowej.

 

- Choroba wieńcowa jest nieuleczalna, przewlekła. Jednak dobra wiadomość to taka, że można z nią żyć, ale trzeba się leczyć.

- Tak. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do bardzo nowoczesnego leczenia, zarówno farmakologicznego, jak i inwazyjnego. To, jaki sposób leczenia wybieramy, zależy od tego w jakiej grupie ryzyka jest pacjent. Mowa tu o zagrożeniu wystąpienia zawału serca. Jeżeli jest ono niewielkie, możemy włączyć leczenie farmakologicznie. Natomiast jeżeli jest to pacjent z grupy bardzo wysokiego ryzyka wystąpienia zawału serca i powikłań choroby wieńcowej, wówczas posiłkujemy się koronarografią i leczeniem inwazyjnym.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kardiologia zdrowie ogólne RK Zdrowie
other news

Podobne wiadomości

Autyzm to nie choroba, a zaburzenie neurorozwojowe

Autyzm to nie choroba, a zaburzenie neurorozwojowe

Nadciśnienie tętnicze - choroba cywilizacyjna

Nadciśnienie tętnicze - choroba cywilizacyjna

Próchnica, to nie tylko choroba zębów i jamy ustnej

Próchnica, to nie tylko choroba zębów i jamy ustnej

Hipercholesterolemia - choroba groźna dla życia

Hipercholesterolemia - choroba groźna dla życia