Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Za niskie podwyżki dla pracowników szpitala. Będzie strajk?

Pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy grożą strajkiem ostrzegawczym, jeżeli dyrekcja szpitala nie wypłaci podwyżek w wysokości 500 zł do podstawy wynagrodzenia dla wszystkich pracowników lecznicy.

Autor: Iwona Murawska

13.10.2017 17:36

image 23.06.2017 Kielce. Stop niedofinansowaniu psychiatrii. Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce
Komentarze

Jak informowaliśmy, w czerwcu pomiędzy dyrekcją placówki, a urzędem marszałkowskim, który jest organem prowadzącym dla centrum psychiatrii, zapadły decyzje o wzroście wynagrodzenia dla każdego z pracowników o 500 zł.

- Tymczasem, pensje wzrosły, ale nie o ustaloną kwotę i w dodatku nie wszystkim pracownikom - informuje Zbigniew Jaros ze Związku Zawodowego NSSZ „Solidarność”, działającego w szpitalu.

Jak dodaje, wiele osób z tej części załogi, które dostały obiecane podwyżki, z uwagi na niskie pensje zasadnicze otrzymały pieniądze w formie wyrównania, czyli od 30 do 60 zł. Natomiast zgodnie z zawartym porozumieniem każdy pracownik miał dostać 500 zł. Zbigniew Jaros mówi również, że podwyżek w ogóle nie dostały pielęgniarki.

- Była umowa, że poczekają do czasu, gdy dyrektor podpisze z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt. Miał być on korzystniejszy dla szpitala i tak też się stało. Wówczas pensje pielęgniarek i pielęgniarzy miały wzrosnąć o 500 zł. Tak się jednak nie stało. Nie otrzymali podwyżek w tej pierwszej turze, nawet tych 300 zł - mówi Zbigniew Jaros.

Jak przyznaje Jacek Musiał, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, w czerwcu takie porozumienie zostało zawarte. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia także został zwiększony o 5 mln, ale szpital oczekiwał, że będzie to 10 mln zł. 

- Musiałem podpisać umowę z NFZ, która nie zabezpieczała tej 50 złotowej pożyczki, dlatego że gdybym tego nie zrobił szpital nie miałby finansowania, a pracownicy nie dostaliby wówczas żadnych pieniędzy - wyjaśnia Jacek Musiał.

Jak dodaje, szpitala nie stać, by podnieść wynagrodzenie także pielęgniarkom, tym bardziej, że biały personel i tak otrzymuje ministerialny dodatek, który w przyszłym roku, w sumie wyniesie 1600 złotych.

- Trudno, żebym się zgodził przy tak małych finansach dla szpitala na podwyżki dla pielęgniarek. Gdybym się zgodził, to w sumie ta grupa zawodowa dostałyby podwyżkę sięgającą 2 tysięcy złotych w ciągu czterech lat. Niektórzy pracownicy takich pieniędzy takich pieniędzy nie otrzymują nawet w pensji, nawet mimo tych 300 złotych podwyżki. W szpitalu jest jeszcze grupa kilkudziesięciu osób, która nie otrzymuje, gwarantowanej przez państwo, minimalnej pensji  - mówi Jacek Musiał.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii zamierza się spotkać z przedstawicielami związków zawodowych działających w lecznicy w najbliższy czwartek.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Morawica Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy RK Kielce podwyżki szpital
other news

Podobne wiadomości

NFZ zapłaci za nadwykonania. Wzrosną pensje w szpitalu?

NFZ zapłaci za nadwykonania. Wzrosną pensje w szpitalu?

Pikieta przed NFZ. Za mało pieniędzy na psychiatrię?

Pikieta przed NFZ. Za mało pieniędzy na psychiatrię?

Pikieta o podwyżki w Centrum Psychiatrii

Pikieta o podwyżki w Centrum Psychiatrii