Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Lekarze bez fartuchów i wyjątkowy ambulans w Ostrowcu

W Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzone są badania przesiewowe dla dzieci pod kątem profilaktyki nowotworowej. Opieką objęci są najmłodsi w wieku od 9 miesięcy do sześciu lat. Pakiet obejmuje: ultrasonografię tarczycy, badanie jamy brzusznej, a w przypadku chłopców także jąder. Badania prowadzone są przez Fundację Ronalda McDonalda.

Autor: Anna Głąb

13.10.2017 15:39

image Ostrowiec. Badania profilaktyczne dla dzieci Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

To już druga wizyta ambulansu w Ostrowcu. Ubiegłoroczna cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że warunki przystosowane są do potrzeb dzieci. Lekarze przyjmują bez fartuchów, a ambulans nie ma charakteru szpitalnego. Akcja jest o tyle istotna, że badania mogą wykryć zmiany nowotworowe już w bardzo wczesnym stadium.

Przykładem może być ubiegłoroczna akcja, w czasie której przebadane zostało w Ostrowcu 203 dzieci. Pięcioro z nich zostało skierowane do poradni onkologicznej, a ponad 30 skierowań zostało wydanych do poradni chirurgicznej, a u jednego małego pacjenta zdiagnozowano nowotwór nadnerczy.

Albert Matera, jeden z lekarzy zaznacza, że ambulans Fundacji Ronalda McDonalda odwiedza najczęściej małe miejscowości, w których trudno o badania dla dzieci. Dodatkowo, liczba specjalistów zajmujących się radiologią dziecięcą jest niewielka, więc badania przesiewowe to okazja do pogłębionej diagnostyki.

Profilaktyka nowotworowa prowadzona jest także przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. W tym momencie realizowane są cztery programy profilaktyczne, dotyczą one raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego oraz nowotworów głowy i szyi. Dla określonych grup wiekowych badania te są bezpłatne. Rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Izabela Opalińska informuje, że wciąż zbyt mało osób bierze udział w takich badaniach. Z badań cytologicznych do tej pory skorzystało zaledwie 20 procent uprawnionych kobiet. Organizatorzy ostrowieckiej akcji profilaktycznej już zapowiadają wizytę ambulansu z Fundacji Ronalda McDonalda w przyszłym roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

badania onkologia RK Ostrowiec Św. Świętokrzyskie Centrum Onkologii
other news

Podobne wiadomości

W Ostrowcu trwa tydzień poświęcony pamięci Żydów

W Ostrowcu trwa tydzień poświęcony pamięci Żydów

Rocznica mordu na Żydach w Ostrowcu

Rocznica mordu na Żydach w Ostrowcu

Onkologia w Staszowie otwarta.

Onkologia w Staszowie otwarta. "Dobry sprzęt i nowoczesny blok operacyjny"

W Sandomierzu będzie onkologia z radioterapią

W Sandomierzu będzie onkologia z radioterapią