Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Od grypy do przeszczepu serca

Gdy wirusy grypy zaatakują serce powikłania kardiologiczne, a konkretnie zapalenie mięśnia sercowego, wymagają leczenia szpitalnego. Choroba ta nie zawsze daje wyraźne objawy, a jej konsekwencje mogą być tragiczne - od zaburzenia rytmu i niewydolności serca do nagłej śmierci. Jedyną skuteczną metodą leczenia zapalenia mięśnia sercowego bywa przeszczep serca.

Autor: Magdalena Sitek

03.10.2017 18:54

image dr n. med. Janusz Sielski Fot. Kamil Król / Radio Kielce

O zapaleniu mięśnia sercowego rozmawiamy z dr n.med. Januszem Sielskim – kierownikiem Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w WSZ.

Panie doktorze pogoda sprzyja przeziębieniom. Niestety często bagatelizujemy katar i kaszel. Pozostajemy aktywni zamiast „wyleżeć” chorobę w domu, często nie zdając sobie nawet sprawy jak takie przeziębienie może być groźne dla naszego serca.

To prawda. Przeziębienia nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje. Jednym z powikłań jest zapalenie mięśnia sercowego. Na szczęście nie dochodzi do tego zbyt często. Mimo to, warto wiedzieć ,że z infekcjami wirusowymi nie ma żartów. Zapalenie mięśnia sercowego to bardzo groźna jednostka chorobowa, która może źle rokować.

Czy zapalenie mięśnia sercowego może dotykać zarówno osoby młode jak i starsze?

Tak. Jest to infekcja wirusowa. Jeśli pacjent przechodzi przeziębienie, nie wyleży go w domu to musi liczyć się z różnymi konsekwencjami. Niestety jest to o tyle niebezpieczne, że te objawy przeziębieniowe mogą być zupełnie zwyczajne i przez to bagatelizowane przez pacjenta. Dopiero po kilku tygodniach czy nawet miesiącach pojawia się duszność, ból w klatce piersiowej, przyśpieszona czynność serca. Pacjent dopiero wtedy pojawia się u lekarza i niestety często serce jest już wtedy powiększone , zmienione i mamy do czynienia z niewydolnością.

Taka duszność powinna skłonić pacjenta do wizyty u lekarza?

Lekarze rejonowi powinni obserwować swoich pacjentów z takimi objawami i kierować ich do specjalisty. Często jest tak, że pacjenci nie mają pojęcia o tym jak poważny jest ich stan. Głównie dotyczy to mężczyzn, którzy przeszli kilka tygodni wcześniej infekcje, często niedoleczoną, następnie ciężko pracują, zdarza się, że za granicą i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Przyjeżdżają do nas już z objawami duszności i przyśpieszoną czynnością serca.

Panie doktorze jak leczy się zapalenie mięśnia sercowego?

Najważniejszy jest odpoczynek i pozwolenie sercu na wytchnienie. Obowiązuje reżim fotelowo-łóżkowy. Jeśli stan jest ciężki to wymagane jest leczenie szpitalne. W niektórych przypadkach podajemy antybiotyki jeśli stwierdzimy infekcje bakteryjną. Po chorobie ważne jest to, by prowadzić zdrowy tryb życia, odpowiednią dietę. Na zapalenie mięśnia sercowego częściej zapadają mężczyźni.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

serce
other news

Podobne wiadomości

Zadbaj o serce w galerii handlowej

Zadbaj o serce w galerii handlowej

Nadciśnienie tętnicze - choroba cywilizacyjna

Nadciśnienie tętnicze - choroba cywilizacyjna

Serca dzieci podczas wakacji. Jak o nie zadbać?

Serca dzieci podczas wakacji. Jak o nie zadbać?