Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Premiera "Wilka" na kieleckich obchodach. 78 lat temu zbudowano Podziemne Państwo

W Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Rozpoczęła je o godz. 9.30 msza w kieleckiej Bazylice Katedralnej z udziałem kombatantów.

Autor: Daniel Lenart

01.10.2017 08:29 / Aktualizacja 01.10.2017 13:55

image WDK. Premiera filmu "WIlk". Na scenie aktorzy występujący w produkcji Fot. / Radio Kielce

- Odwaga rodzi się z wiary, nie bezmyślnej brawury. Żołnierze Polskiego Podziemia byli wierni swoim przysięgom nie tylko podczas wojny, ale i po niej, w czasach wcale nie lepszych - mówił w homilii ordynariusz diecezji kieleckiej, biskup Jan Piotrowski.

Po zakończeniu mszy kombatanci i poczty sztandarowe kieleckich szkół i organizacji patriotycznych przeszli wraz z orkiestrą i kompanią honorową Wojska Polskiego przed pomnik Armii Krajowej. Tam złożono kwiaty.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń uważa, że Polskie Państwo Podziemne było niezwykle ważne dla odzyskania niepodległości przez nasz naród. - Daliśmy przykład światu, że zasługujemy na odzyskanie wolności. Gdyby nie Polskie Państwo Podziemne, gdyby nie Armia Krajowa, gdyby nie poświęcenie i walka zarówno w kraju, jak i na wszystkich frontach II wojny światowej, nie moglibyśmy się dziś cieszyć niepodległością -powiedział. Podkreślał, że naszym obowiązkiem jest przekazanie wiedzy o historii i dokonaniach Polskiego Państwa Podziemnego następnym pokoleniom.

Hubert Krawczyński i Jacek Bonarski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” twierdzili natomiast, że większość młodego pokolenia docenia istnienie Polskiego Państwa Podziemnego. - Młodzi ludzie pamiętają o tej rocznicy i wiedzą, jak jest ważna dla naszej niepodległości. Choć pewnie nie wszyscy, dlatego trzeba ją promować - twierdzą.

Po uroczystościach przed pomnikiem Armii Krajowej zwiedzano wystawę w Dworku Laszczyków pt. „Byliśmy jeszcze dziećmi… Dzieci Kielecczyzny w latach II wojny światowej".

Ukoronowaniem obchodów była premiera filmu „Wilk", opowiadającego o życiu i walce Zbigniewa Kruszelnickiego, dowódcy oddziału dywersyjnego Obwodu Kieleckiego Armii Krajowej. Jak mówi Dionizy Krawczyński, reżyser filmu - pokaz premierowy odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. - Film trwa ponad godzinę i dwadzieścia minut. Jego premiera odbyła się w obecności byłych żołnierzy oddziału oraz ich rodzin. Pierwszy pokaz odbył się o godz. 14.00, drugi zaplanowano na 18.30 - informuje reżyser.

Seans o godz. 18.30 jest otwarty dla wszystkich. „Wilk” powstał w trakcie 13 dni zdjęciowych, podczas których na planie przewinęły się 54 osoby. Obraz w wersji pełnej oraz skróconej, dwudziestominutowej, zostanie opublikowany w serwisie Youtube i będzie dostępny bezpłatnie.

Reżyser Dionizy Krawczyński podkreśla, że jest to historia zwykłych młodych ludzi, którzy chcieli żyć w wolnej Polsce, dlatego musieli walczyć. Przyznaje, że bardzo zależało mu by pokazać jak wyglądała codzienność żołnierzy. - Dla nas bardzo ważne było to, żeby pokazać chociażby różnice w uzbrojeniu i umundurowaniu od pierwszych dni. To nie jest tak, że wiosną 1944 roku żołnierze „Wilka” byli w pełni uzbrojeni. Dzięki relacjom żyjących wiemy, że część z nich szła na akcje z pustymi rękami i dopiero w trakcie walki, broń była dla nich zdobywana – opowiada Dionizy Krawczyński.

Jednym z widzów był Henryk Janyst, pseudonim „Tatar”, żołnierz oddziału Wilka. Jak mówi, w filmie zabrakło mu luzu. Choć nie ukrywa, że „Wilk” pomoże zachować pamięć o żołnierzach, którymi dowodził Zbigniew Kruszelnicki. - Są emocje i wspomnienia, choć nie takie służbiste, jak pokazuje film. Kiedy było strzelanie, to było strzelanie, ale do młyna na Bugaj też chodziliśmy na śpiewanie. Był fortepian, był muzykant, był luz – wspomina Henryk Janyst.

Zbigniew Kruszelnicki „Wilk” zasłynął głównie z akcji na Czerwonej Górze 31 maja 1944 roku, kiedy jego oddział przechwycił listę 224 osób przeznaczonych do aresztowania, zabijając przy tym dwóch oficerów Gestapo. Podporucznik Zbigniew Kruszelnicki poległ 5 czerwca 1944 roku w Miedzianej Górze podczas próby zdobycia niemieckiego samochodu wojskowego.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem podczas II wojny światowej. Działało na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, miało własny rząd, szkoły, sądy oraz siły zbrojne. W Armii Krajowej w połowie 1944 roku służyło prawie 400 tysięcy żołnierzy.

Galeria zdjęć Kielce. 78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego (01.10.2017) [Zdjęcia: 36]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Polskie Państwo Podziemne II wojna światowa RK Kielce film "Wilk" Zbigniew Kruszelnicki „Wilk”
other news

Podobne wiadomości

Dziś obchodzimy 78. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Dziś obchodzimy 78. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

„Wilk” będzie hitem? Prapremiera z owacjami [ZOBACZ ZWIASTUN]

„Wilk” będzie hitem? Prapremiera z owacjami [ZOBACZ ZWIASTUN]

Pierwsze zwiastuny „Wilka” [ZOBACZ]

Pierwsze zwiastuny „Wilka” [ZOBACZ]

W Kielcach kręcą zdjęcia do filmu o

W Kielcach kręcą zdjęcia do filmu o "Wilku"!