Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Paragedon” integruje przez sport i rekreację

Kilkaset osób uczestniczy w „Paragedonie" - festiwalu aktywności ruchowej dla osób niepełnosprawnych, który trwa na stadionie lekkoatletycznym w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

30.09.2017 09:53 / Aktualizacja 30.09.2017 14:58

image „PARAGEDON” – Festiwal aktywności ruchowej dla osób niepełnosprawnych Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ideą imprezy jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozpowszechnianie sportu poprzez aktywizację osób niepełnosprawnych, zapobieganie ich izolacji i marginalizacji.

W imprezie udział biorą m.in. wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czekarzewicach, w powiecie opatowskim. Ilona Różelska, kierownik warsztatów, przyznaje, że udział osób niepełnosprawnych w takich imprezach, jest dla nich szansą nie tylko na poznanie nowych osób, ale również na sprawdzenie swoich umiejętności.

- Przyjechaliśmy grupą 14-osobową i bierzemy udział w licznych grach i zabawach. Ponieważ jesteśmy młodą placówką, działamy od 9 miesięcy, dlatego każda taka impreza, to dla nas możliwość nauki, poznawania środowiska osób niepełnosprawnych. Do tej pory większa część tych osób przebywała w domu, nie miała możliwości żeby spróbować czegoś nowego. Teraz uczą się nowych rzeczy, poznają samych siebie - stwierdziła Ilona Różelska.

Podczas imprezy niepełnosprawni mogą wziąć udział w wielu konkurencjach, to m.in. gra w kręgle, marsz z przeszkodami, rzut lotkami do celu. Chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności nie brakuje.

Zwieńczeniem Paragedonu będzie piknik integracyjny, podczas którego każdy chętny będzie mógł skorzystać ze wskazówek rehabilitantów, terapeutów czy diabetologów.  Porad udzielać będą specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, którzy wykonywać będą m.in. pomiary ciśnienia krwi, tkanki tłuszczowej, tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz udzielą konsultacji fizjoterapeutycznych i dermatologicznych. Podczas pikniku, który rozpocznie się o godzinie 16.00, jego organizatorzy zachęcać będą również do regularnego przeprowadzania badań mammograficznych i cytologicznych. Będzie także można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

„Paragedon” potrwa na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Leszka Drogosza w Kielcach do godziny 19.00. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie „Projekt Świętokrzyskie”.

Galeria zdjęć Kielce. „PARAGEDON” – Festiwal aktywności ruchowej dla osób niepełnosprawnych (30.09.2017) [Zdjęcia: 18]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Projekt Świętokrzyskie RK Kielce