Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Wilk” będzie hitem? Prapremiera z owacjami [ZOBACZ ZWIASTUN]

Gromkimi owacjami zakończyła się prapremiera filmu „Wilk", w reżyserii Dionizego Krawczyńskiego. Obraz opowiada historię Zbigniewa Kruszelnickiego dowódcy oddziału dywersyjnego Armii Krajowej obwodu kieleckiego. Jako pierwsi obraz mogli zobaczyć uczniowie świętokrzyskich szkół podczas finału konkursu „Zapomniane akcje Armii Krajowej".

Autor: Michał Kita

25.09.2017 15:36

image Prapremiera filmu "Wilk" Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Jak podkreślił Dionizy Krawczyński prezes stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej „Jodła” zbieranie materiałów i przygotowania do nakręcania filmu trwały niemal 3 lata.

- Dokument powstał z myślą o ludziach młodych, bez zbędnej pompy i patosu. Chcieliśmy przekazać najważniejsze wartości które towarzyszyły naszym bohaterom. To patriotyzm i miłość do Ojczyzny. Historia „Wilka” poprzez jego czyny, broni się sama - zaznaczył.

Film był kręcony między innymi Ludynii, Oblęgorku, Kielcach i Radoszycach. Duża część zdjęć powstawała również w Skansenie w Tokarni.

Odtwórca roli tytułowej Patryk Krawczyński, podczas prapremiery stwierdził, że udział w filmie pozwolił mu na dogłębne poznanie historii niezwykłego człowieka jakim był podporucznik Zbigniew Kruszelnicki.

- Miejmy nadzieję, że to co stworzyliśmy pozwoli także innym poznać tę historię - mówił.

Uczniowie zgromadzeni na dużej sali KCK po premierze chwalili swoich rówieśników, którzy wcielali się postaci pokazywane na ekranie.  

- Jest to bardzo dobra lekcja historii, zamiast siedzieć w klasie, oglądamy film, który w przystępny sposób pokazuje wydarzenia z przeszłości - dodają.

Podobnego zdania są także nauczyciele. Izabela Dudek ze SP nr 18, której patronem jest bohater filmu podkreśliła, że jej podopieczni oglądali film z wielkim zaciekawieniem i przejęciem.   Dla nich jest to niesamowite ponieważ mogą zobaczyć niejako na żywo, to czego na co dzień uczą się z podręczników.

Oficjalna premiera filmu „Wilk” odbędzie się w niedzielę 1 października w Wojewódzkim Domu Kultury. Przed dzisiejszą prapremierą wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie organizowanym przez Światowy Związek AK, „Zapomniane Akcje Armii Krajowej w Okręgu Kielce. Wśród uczniów szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Oliwer Brudny ze SP nr 18 w Kielcach im Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”. Natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zajął Wiktor Filipowski z LO im Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zobacz zwiastun:

Galeria zdjęć Kielce. Prapremiera filmu "Wilk" (25.09.2017) [Zdjęcia: 14]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

KCK film RK Kielce film "Wilk" Zbigniew Kruszelnicki „Wilk” Zbigniew Kruszelnicki „Wilk”
other news

Podobne wiadomości

Pierwsze zwiastuny „Wilka” [ZOBACZ]

Pierwsze zwiastuny „Wilka” [ZOBACZ]

W Sielpi kręcono ostatnie ujęcia filmu o bohaterze II wojny światowej

W Sielpi kręcono ostatnie ujęcia filmu o bohaterze II wojny światowej

Film o

Film o "Wilku" na ukończeniu

W Kielcach kręcą zdjęcia do filmu o

W Kielcach kręcą zdjęcia do filmu o "Wilku"!