Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mischa Maisky - światowej sławy artysta zagrał w Wąchocku

Mischa Maisky, światowej sławy wiolonczelista, oczarował wczoraj uczestników koncertu w Wąchocku. Tłumy publiczności wypełniły wieczorem kościół klasztorny Opactwa Cystersów w Wąchocku, by w pięknej scenerii usłyszeć wirtuoza wiolonczeli o światowej sławie, jakim jest Mischa Maisky.

Autor: Leszek Ślusarski

23.09.2017 07:00 / Aktualizacja 24.09.2017 09:10

image 23.09.2017 Wąchock. Mischa Maisky - wirtuoz wiolonczeli podczas koncertu w opactwie cystersów Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wielki artysta wystąpił w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka w Opactwie - Bach u Cystersów”. Wykonał trzy, spośród sześciu skomponowanych przez Jana Sebastiana Bacha „Suit na wiolonczelę solo”, które po mistrzowsku zinterpretował wzbudzając wśród publiczności niezwykle silne emocje. Zachwyceni słuchacze nie szczędzili gorących braw, więc artysta zwieńczył koncert długim, pełnym wirtuozerii bisem.

Mischa Maisky przybył do Wąchocka na zaproszenie Fundacji Wspierania Kultury „Magna Res” organizującej Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Opactwie - Bach u Cystersów”. Jego dyrektorem artystycznym jest Hanna Romańska-Knight, która po koncercie zwróciła uwagę na emocjonalny wysiłek artysty.

Po entuzjastycznie przyjętym koncercie Mischa Maisky był długo oblegany przez melomanów proszących o autografy i dedykacje na płytach. Już w mniejszym gronie nastąpiło wręczenie artyście obrazu „Wesele żydowskie na Podlasiu” będącego dziełem emigracyjnego malarza Mariana Kratochwila. Fundacji „Magna Res” udało się zaprosić Maestro Maiske’ego w zamian za obietnicę przekazania mu obrazu, który od dawna stanowił obiekt jego zainteresowania.

Mischa Maisky, wirtuoz wiolonczeli, ma żydowskie pochodzenie. Urodził się w Rydze, dorastał i kształcił się w Rosji sowieckiej pod skrzydłami słynnego Mścisława Rostropowicza, a po represjach i spędzeniu półtora roku w radzieckim więzieniu, wyemigrował do Izraela. W roku 1973 zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall i wystartował do światowej kariery.

 

Galeria zdjęć Wąchock. Mischa Maisky - wirtuoz wiolonczeli podczas koncertu w opactwie cystersów (23.09.2017) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

muzyka Wąchock Opactwo cystersów RK Starachowice Muzyka w Opactwie Mischa Maisky
other news

Podobne wiadomości

Mnisi i hutnicy w Wąchocku

Mnisi i hutnicy w Wąchocku

Koncert za obraz? Światowej sławy wiolonczelista w Wąchocku

Koncert za obraz? Światowej sławy wiolonczelista w Wąchocku

Wąchock festiwalowy – muzyka J.S. Bacha w opactwie cystersów

Wąchock festiwalowy – muzyka J.S. Bacha w opactwie cystersów

Opactwo Cystersów - duma Wąchocka

Opactwo Cystersów - duma Wąchocka