Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Co dalej z PAKS?

Poseł PO Marzena Okła-Drewnowicz zorganizowała spotkanie w sprawie dyskryminacji pacjentów Polsko - Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach. Jak informowaliśmy, PAKS nie zakwalifikował się do sieci szpitali, a to oznacza, że od 1 października przestanie być finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Autor: Katarzyna Prędotka

19.09.2017 21:07

image Protest pracowników PAKS przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Marzena Okła-Drewnowicz podkreśla, że pacjenci mieli ogromne nadzieje, że spotkają się z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek, oraz dyrektorem świętokrzyskiego oddziału NFZ Małgorzatą Kiebzak. Obie panie, nie mogły jednak,  jak informowaliśmy w poniedziałek, pojawić się na spotkaniu.

- Na pewno zostaną podjęte starania włączenia do akcji jak największej liczby świętokrzyskich posłów, którzy opowiedzieliby się po stronie pacjentów. Planowana jest również interwencja we Narodowym Funduszu Zdrowia - dodała poseł Okła-Drewnowicz.

Podczas spotkania obecni byli pracownicy PAKS: ordynator oddziału kardiologii Grzegorz Dzik, zastępca ordynatora Krystyna Latała-Musiał, a także pacjenci kliniki, którzy podkreślali, że utrzymanie placówki w Starachowicach jest bardzo ważne, przede wszystkim ze względu na pacjentów. Jak mówili, po zlikwidowaniu szpitala będą musieli kierować się do Sandomierza lub Końskich, do których mają ponad 50 kilometrów drogi.

Dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak, informuje że, informacja o spotkaniu wpłynęła dopiero nad ranem. Jak dodała, do końca września nie zostanie ogłoszone postępowanie konkursowe, ponieważ Szpital Powiatowy w Starachowicach posiada kardiologię pełnoprofilową z oddziałem udarowym. Niedaleko znajduje się również m.in. szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim, który posiada kardiologię, a także placówki w Sandomierzu, Końskich i Kielcach.

- Nasze zabezpieczenie w porównaniu do Polski wynosi 140%, stąd też nie ma żadnych argumentów, aby taki konkurs ogłaszać w części województwa - dodaje Małgorzata Kiebzak.

Obecne kontrakty, które obowiązują do końca września, zostały przekazane do wszystkich szpitali, które weszły do sieci. Zdaniem Małgorzaty Kiebzak, pacjenci zostali zabezpieczeni, a finanse odpowiednio rozdysponowane, nie ma zatem podstaw, żeby obecnie ogłaszać takie postępowanie konkursowe.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Marzena Okła-Drewnowicz NFZ Platforma Obywatelska Platforma Obywatelska województwo świętokrzyskie RK Starachowice RK Kielce PAKS
other news

Podobne wiadomości

PO zaprasza na mediacje ws. PAKS

PO zaprasza na mediacje ws. PAKS

PAKS do likwidacji. Będzie protest u wojewody

PAKS do likwidacji. Będzie protest u wojewody

To nie koniec walki o PAKS

To nie koniec walki o PAKS

Wojewoda mediatorem w sprawie PAKS

Wojewoda mediatorem w sprawie PAKS