Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sieć szpitali tematem Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego

Zmianom w funkcjonowaniu szpitali, pogotowia ratunkowego i nocnej opieki medycznej poświęcone były obrady Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego. W spotkaniu uczestniczyli także Wojewoda Świętokrzyski oraz dyrektor kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Autor: Stanisław Blinstrub

19.09.2017 14:47

image 18.02.2017 Kielce. Szpital miejski św. Aleksandra przy ulicy Kościuszki. Nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przewodniczący konwentu Edmund Kaczmarek powiedział, że w nagłych przypadkach kiedy do pacjenta musi dojechać karetka pogotowia - nic się nie zmieni. Jednak od 1 października świąteczną i nocną opiekę medyczna przejmą szpitale. Tu dopuszczalne jest przekazane tej opieki innemu podmiotowi. Tak jest m.in. w Kielcach gdzie szpital miejski będzie przyjmował pacjentów w nocy przy przychodni przy ulicy Zagnańskiej.

Wyraził nadzieję że reforma będzie oznaczała lepszą opiekę.

Wojewoda świętokrzyski oceniając spotkanie powiedziała, że zmiany wprowadzone przez ministerstwo skierowane są w kierunku poprawy leczenia pacjentów. Za dwa tygodnie będzie opłacało się leczyć pacjenta kompleksowo i niekoniecznie w opiece długoterminowej.

Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ Małgorzata Kiebzak powiedziała, że szpitale znają już zasady funkcjonowania po zmianach. Wiedzą ile pieniędzy mogą przeznaczyć na leczenie. Zapewniła, ze wszelkie wątpliwości placówek medycznych rozwiązywanie są na bieżąco.

Wątpliwości miał jednak dyrektor Szpitala Powiatowego w Pińczowie Bartosz Stemplewski. Jak stwierdził szpitale nie poznały jeszcze szczegółów umów. Znane są tylko ogólne założenia i zasady finansowania szpitali. Niestety dwa tygodnie przed wejściem w życie reformy brakuje praw i obowiązków nałożonych na placówki medyczne.

Przypomnijmy, 1 października, szpitale które zakwalifikowały się do tzw. sieci będą musiały świadczyć nocną i świąteczną opiekę medyczną. Każdy szpital będzie musiał posiadać Szpitalny Oddział Ratunkowy. Reforma służby zdrowia zakłada także zmiany na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. Poszczególne przychodnie mają mieć podpisane umowy ze specjalistami i w przypadku konieczności konsultacji, lekarz pierwszego kontaktu będzie kierował pacjenta do konkretnego specjalisty z którym przychodnia ma podpisaną umowę.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ Małgorzata Kiebzak sieć szpitali
other news

Podobne wiadomości

PO zaprasza na mediacje ws. PAKS

PO zaprasza na mediacje ws. PAKS

Pacjenci mogą być spokojni. Szpitale będą gotowe do realizacji zobowiązań

Pacjenci mogą być spokojni. Szpitale będą gotowe do realizacji zobowiązań