Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

- Odcisnął wielkie piętno, zbierzemy tego dobre owoce. Pożegnanie bp. Ryczana

W Bazylice Katedralnej w Kielcach odbyła się msza żałobna za zmarłego w ubiegłym tygodniu księdza biskupa Kazimierza Ryczana. W uroczystościach tłumnie udział wzięli wierni z regionu świętokrzyskiego, ale także parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej.

Autor: Robert Szumielewicz , Marcin Różyc

18.09.2017 21:43

image 18.09.2017 Kielce. Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje. Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych w Bazylice Katedralnej Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Senator Krzysztof Słoń przyznał w rozmowie z reporterem Radia Kielce, że biskup Kazimierz Ryczan był dla niego jak ojciec. - Często się z nim spotykałem i przywiązywałem dużą wagę do słów, które do mnie kierował - powiedział senator. Jak dodał, zawsze te spotkania były radosne i budujące, bo ksiądz biskup potrafił się odnaleźć w każdej sytuacji. Potrafił też nawiązać kontakt ze wszystkimi z którymi się spotykał. Z bardzo wielu wydarzeń czy sytuacji potrafił wyciągnąć trafne wnioski – powiedział Krzysztof Słoń.

W uroczystościach brał udział także poseł Bogdan Latosiński. Przyznał, że to niezwykle przykre uczucie żegnać się z człowiekiem tak wielkiego formatu. – Był to naprawdę człowiek oddany Kościołowi i całej ziemi świętokrzyskiej. Poza tym wielki patriota. Dla mnie to ponadto człowiek oddany ludziom pracy – zaznaczył poseł.

Poseł Krzysztof Lipiec powiedział, że zmarły biskup Kazimierz Ryczan to była wybitna postać. Kościół kielecki miał to szczęście, że na niełatwe czasy posłany tutaj został biskup Kazimierz. – To nauczanie odcisnęło wielkie piętno nie tylko na kościele kieleckim, ale na całej ziemi świętokrzyskiej. To on prowadził nas przez kręte drogi przemian ustrojowych i jestem przekonany, że dobrze na ziemi świętokrzyskiej posiał i niebawem zbierzemy tego dobre owoce. To był wspaniały pasterz, który nie tylko słowem, ale i czynem pokazywał jak trzeba żyć, jak wyznawać te wartości, które legły u podstaw naszej wolności. To on nas pouczał, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze – podkreślił parlamentarzysta.

Poseł Maria Zuba zaznaczyła, że odszedł człowiek, który zasłużył się niewątpliwie nie tylko dla regionu świętokrzyskiego, ale dla całego kraju. Przypomniała, że w niedzielę biskup Kazimierz Ryczan był wspominany podczas pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę. – To, co powiedział w homilii biskup kielecki Jan Piotrowski, że więź chrześcijańska, która się wywodzi z miłości chrześcijańskiej jest więzią trwałą. Myślę, że w tej więzi pozostaniemy przy księdzu biskupie Kazimierzu Ryczanie w modlitwie i pamięci o wspaniałym człowieku, na którego mądrość zawsze liczyliśmy – podkreśliła Maria Zuba.

Przewodniczący kieleckiej Rady Miasta Dariusz Kozak powiedział, że biskup Kazimierz Ryczan był bardzo otwartym człowiekiem i zawsze służył pomocą jeśli się go poprosiło o radę. - Z pewnością będzie bardzo ciepło wspominany przez kielczan przez wiele lat - przyznał.

We wtorek o godz. 13.30 w kościele Św. Trójcy rozpocznie się modlitwa różańcowa. Później kondukt żałobny przejdzie do katedry ulicą Jana Pawła II i Plac Najświętszej Marii Panny. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 15.00. Po jej zakończeniu ciało biskupa Kazimierza Ryczana zostanie pochowane w krypcie katedralnej.

Specjalny program na antenie Radia Kielce  poświęcony pamięci zmarłego biskupa Kazimierza Ryczana rozpocznie się o godzinie 14.00. Po nim transmisja mszy żałobnej.

Galeria zdjęć Kielce. Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje. Pierwszy dzień uroczystości pogrzebowych (18.09.2017) [Zdjęcia: 91]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Maria Zuba Krzysztof Słoń bp Kazimierz Ryczan Diecezja Kielecka Bogdan Latosiński Dariusz Kozak RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Kielce żegnają swego ordynariusza. Uroczystości żałobne bp. Kazimierza Ryczana [ZDJĘCIA]

Kielce żegnają swego ordynariusza. Uroczystości żałobne bp. Kazimierza Ryczana [ZDJĘCIA]

Odszedł człowiek wielkiego formatu, zostawił swój testament. Politycy o bp. Ryczanie

Odszedł człowiek wielkiego formatu, zostawił swój testament. Politycy o bp. Ryczanie

Sejm uczcił pamięć bp. Kazimierza Ryczana

Sejm uczcił pamięć bp. Kazimierza Ryczana

Nie żyje biskup Kazimierz Ryczan

Nie żyje biskup Kazimierz Ryczan