Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mimo choroby nauczą się normalnego życia

Przy sanktuarium w Kałkowie-Godowie powstanie centrum terapeutyczne. Będzie ono służyło osobom z lekką i umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną. Placówka ma powstać w budynku obecnego Domu Pielgrzyma.

Autor: Marlena Płaska

14.09.2017 21:12

image Sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie–Godowie Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

- Zostaną tam stworzone pokoje z łazienkami. Osoby niepełnosprawne będą mogły tam w bezpiecznych warunkach spróbować samodzielnego życia – wyjaśnia ks. Zbigniew Stanios, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Takie pokoje mogłyby służyć np. osobom niepełnosprawnym, które po śmierci rodziców pozostały bez opieki. Mogłyby się wtedy zatrzymać w centrum w Kałkowie, gdzie byłyby otoczone wsparciem.

Pomysł stworzenia centrum jest też wynikiem rozmów z osobami niepełnosprawnymi. Niektórzy chcieliby spróbować samodzielnego mieszkania – mówi Mariusz Kuskowski, wiceprezes Fundacji San Giovani z Kałkowa i pomysłodawca centrum. Osoby niepełnosprawne podkreślały, że na razie nie mają możliwości spróbowania samodzielnego funkcjonowania. Ich rodzice się starzeją, a oni pozostają z niepewnością co do swojego przyszłego losu.

Budynek, w którym ma powstać centrum terapeutyczne ma ponad 30 lat. Są w nim przestarzałe rozwiązania np. grzewcze, które trzeba zmodernizować, by obiekt mógł spełniać nowe funkcje. Niezbędne jest też ocieplenie ścian. Fundacja San Giovani dostała niedawno 3 mln zł dotacji unijnej z RPO na prace związane z termomodernizacją budynku. Zamontowane zostaną m.in. pompy ciepła i solary.

Termomodernizacja ma zapewnić ok. 80 procentowe oszczędności w bieżącym utrzymaniu obiektu. Do września 2018 roku budynek będzie ocieplony i przygotowany do wykończenia i wyposażenia wnętrz. Wkrótce powstanie projekt prac, określających np. liczbę i rozkład pokoi.
Przy Sanktuarium w Kałkowie-Godowie działa już m.in. hospicjum, dom dla osób starszych, warsztaty terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kałków niepełnosprawni intelektualnie RK Starachowice
other news

Podobne wiadomości

W Kałkowie podziękowano bohaterom

W Kałkowie podziękowano bohaterom

Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie-Godowie

Misterium Męki Pańskiej w Kałkowie-Godowie

W Kałkowie uczczono żołnierzy NSZ

W Kałkowie uczczono żołnierzy NSZ

Niepełnosprawni spotkają się w Kałkowie

Niepełnosprawni spotkają się w Kałkowie