Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Tablica ku czci żołnierzy odsłonięta

W Kielcach odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, poległych w gmachu byłego więzienia na wzgórzu zamkowym. Po nabożeństwie w bazylice katedralnej, poczty sztandarowe wraz z rodzinami żołnierzy NSZ przemaszerowały na teren byłego więzienia. Tam złożono wieńce i zapalono znicze. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonała, Jolanta Rybczyk, siostrzenica Stanisława Grabdy „Bema” dowódcy oddziału NSZ, który został zabity w kieleckim więzieniu.

Autor: Michał Kita

10.09.2017 16:34

image Odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Jak stwierdził Zenon Markiewicz, członek oddziału Stanisława Grabdy „Bema” Narodowe Siły Zbrojne były organizacją która od początku wiedziała o co walczy i która nie mogła liczyć na żadne wsparcie.

– Przez długi czas musieliśmy żyć na koszt społeczeństwa. Uważam to za sukces, że udało nam się wytrwać i w niewielkim procencie przetrwać okres wojny i stalinizmu, dodał kombatant - mówił

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczył także senator Krzysztof Słoń, który zaznaczył, że gdyby nie żołnierze NSZ nasza wolność nie była by pełna. 

– To ważna uroczystość także dla kielczan, która pokazuje że w naszym społeczeństwie byli bohaterowie, którzy nigdy nie pogodzili się z niewolą, zarówno hitlerowską jak i komunistyczną - podkreślał.

Bogdan Latosiński poseł Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że tablica jest godnym upamiętnieniem osób, które po zakończeniu II wojny światowej nie złożyły broni, walcząc dalej o wyzwolenie się  pod stalinowskiej okupacji. 

-  Kieleckie więzienie symbolizuje kaźnie i mordy na osobach, które miały być przez historię zapomniane. My w tym momencie przywracamy im odpowiedni honor oraz godność - dodał.

Tablica upamiętnia żołnierzy, którzy zginęli z rąk nazistów i UB w latach 1939-1945 Inicjatorami i fundatorami wmurowania tablicy pamiątkowej była Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. por. Stanisława Grabdy „Bema” oraz Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność w kieleckim MPK.

Galeria zdjęć Odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (10.09.2017) [Zdjęcia: 25]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń OMPiO Bogdan Latosiński Narodowe Siły Zbrojne RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Tablica upamiętni Narodowe Siły Zbrojne

Tablica upamiętni Narodowe Siły Zbrojne

Kielce jako drugie na liście miejsc hitlerowskiego terroru

Kielce jako drugie na liście miejsc hitlerowskiego terroru

Rotmistrz na plakatach

Rotmistrz na plakatach

Złożyli hołd więźniom i ofiarom zbrodni katyńskiej

Złożyli hołd więźniom i ofiarom zbrodni katyńskiej