Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Poród przez cesarskie cięcie, czy siłami natury?

Poród naturalny, to jedno z najbardziej ekstremalnych przeżyć w życiu kobiety. Dziś ciężarne coraz częściej chcą rodzic przez cesarskie cięcie, by tylko uniknąć rodzenia siłami natury. Czy słusznie? O tym rozmawiamy z dr Grażyną Pazerą, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

04.09.2017 14:02

image 16.1.2017 Kielce. dr Grazyna Pazera, neonatolog Fot. Wojciech Habdas - Radio Kielce / dr Grazyna Pazera

- Pani doktor, dlaczego wiele kobiet nie chce rodzić siłami natury, wybiera cesarskie cięcie?

Poród rzeczywiście jest niezwykłym wydarzeniem w życiu kobiety i tylko kobieta wie, jak on wygląda. Przyszłe mamy przy porodzie boją się bólu. Ból porodowy jest faktycznie bólem o bardzo dużym natężeniu i dlatego wywołuje lęk. Stąd też tak wiele kobiet chciałby urodzić przez cesarskie cięcie, wydaje im się, że wówczas tego bólu nie ma. To natomiast nie jest do końca prawdą. Rzeczywiście bólu nie ma w momencie wydobycia dziecka, ale po porodzie ten ból powraca. Oczywiście nie o takim natężeniu, jak podczas porodu siłami natury, ale jednak występuje.

Cesarskie cięcie, to poważna operacja?

Tak. To jest bardzo poważna operacja polegająca na przecięciu powłok brzusznych. Mogą tu wystąpić komplikacje, może się nasilić krwotok. Przy kolejnej ciąży może dojść do przedwczesnego porodu lub do rozejścia się ściany macicy w miejscu wykonanego cięcia. Może także wystąpić ryzyko nieprawidłowego ułożenia się łożyska. Wreszcie – może wywołać zakażenie. Statystyki mówią, że ryzyko zgonu po cięciu cesarskim jest ciągle wysokie.

- Jakie powikłania mogą wystąpić u dziecka, które na świat przyszło przez cesarskie cięcie?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że poród siłami natury jest jedynym właściwym sposobem rodzenia się człowieka. Istnieje fałszywe przeświadczenie, że przecież noworodkowi przy cesarskim cięciu jest łatwiej. Nie musi przeciskać się przez twarde kości miednicy, nie musi odczuwać silnych skurczów macicy. Dlatego wydaje się, że oszczędzimy mu wielu trudności. To niestety myślenie błędne. Poród siłami natury powoduje prawidłowe przystosowanie do życia dziecka poza organizmem mamy. To dotyczy każdego z narządów. Najważniejszym do życia jest układ oddechowy, a u dzieci rodzących się siłami natury adaptacja układu oddechowego do życia jest bardzo dobra. Natomiast dzieci rodzące się przez cesarskie cięcie bardzo często mają zaburzenia oddychania o bardzo różnym nasileniu. Czasami są to zaburzenia zagrażające życiu.

- Jak długo trwa czas rekonwalescencji kobiety, która urodziła dziecko przez cesarskie cięcie?

Ten czas jest znacznie dłuższy, niż przy porodzie naturalnym. Musi się wygoić blizna pooperacyjna, a to trwa kilka tygodni. Natomiast w przypadku porodu siłami natury mama już kilku godzinach jest w stanie wstać i zająć się dzieckiem.  

- U jak wielu kobiet tak naprawdę potrzebne jest cesarskie cięcie?

Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że porodów przez cesarskie cięcie powinno być nie więcej niż 15%. Tymczasem w wielu krajach ta ilość sięga do 50%, w Polsce jest to do 40%. To bardzo wysoki wskaźnik.

- Jakie są wskazania do porodu przez cesarskie cięcie?

Wskazaniem jest przede wszystkim nieprawidłowe położenie płodu, np. poprzeczne, czy miednicowe. Także zbyt duża masa ciała dziecka może być wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie. Również tzw. niewspółmierność pomiędzy drogami rodnymi matki, a wielkością dziecka. To także sytuacje nagłe zagrażające życiu dziecka lub matki.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ginekolog Warto wiedzieć Dziecko