Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Święto plonów także w Kunowie

W Kunowie obchodzono święto plonów. Tradycje rolnicze są tu mocno zakorzenione, a obrzędy dożynkowe integrują całą społeczność. Widać to w przygotowaniu wieńców. Pracują nad nimi sołectwa wchodzące w skład gminy, a organizacją zajmują się głównie zespoły ludowe i koła gospodyń wiejskich. Wśród nich koło gospodyń wiejskich Bukowianki. Ich wieniec miał kształt kapliczki przydrożnej z figurą Matki Bożej.

Autor: Anna Głąb

03.09.2017 21:02

image 03.09.2017. Kunów. Święto plonów. Wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Bukowianki Fot. Anna Głąb - Radio Kielce / 03.09.2017. Kunów. Święto plonów. Wieniec dożynkowy wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Bukowianki

Wieńce zostały ośpiewane tradycyjnymi pieśniami obrzędowymi. Każdy zespół przygotował własną przyśpiewkę. Jak mówi Paweł Cieślik, instruktor z Domu Kultury w Kunowie, oryginalnych pieśni obrzędowych z tego regionu nie jest wiele i w poszukiwaniu niepowtarzalności zespoły samodzielnie układają treść przyśpiewek.

Rolnikom z gminy Kunów towarzyszył senator Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Rusiecki. Jak mówił – to dzięki ich pracy na stołach mieszkańców jest chleb. Pracy rolnika należy się głęboki szacunek. Dlatego dożynki to ważny moment dla wszystkich mieszkańców, nie tylko uprawiających rolę.

Burmistrz Kunowa Lech Łodej zaznacza, że obecnie rolnictwo silniejsze jest w południowej części gminy. Tam są najlepsze ziemie, tam też zachowało się wiele gospodarstw prowadzących tradycyjne systemy uprawy roli. W części północnej gleby są niższej klasy, tam też występuje więcej lasów. Ta część gminy przeznaczona jest pod budownictwo jednorodzinne i wypoczynkowe, choć i tu prowadzona jest działalność rolnicza.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kunów dożynki rolnictwo RK Ostrowiec Św. Twórczość ludowa
other news

Podobne wiadomości

Świętowali mimo niezbyt dobrego roku. W Masłowie wojewódzkie dożynki

Świętowali mimo niezbyt dobrego roku. W Masłowie wojewódzkie dożynki

Skromne dożynki w Jędrzejowie. Upamiętniają zmarłego pracownika

Skromne dożynki w Jędrzejowie. Upamiętniają zmarłego pracownika