Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Jubileuszowe dożynki powiatu jędrzejowskiego

Jubileuszowe, 15, dożynki powiatu jędrzejowskiego rozpoczęło nabożeństwo w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sędziszowie w intencji rolników i ich rodzin, a także szczęśliwego zakończenia tegorocznych żniw. Potem korowód dożynkowy z wieńcami przemaszerował na plac Bazy Kulturalno - Rekreacyjnej, gdzie odbywała się cześć obrzędowa święta plonów.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

27.08.2017 19:51

image 27.08.2017 Sędziszów. Dożynki powiatu jędrzejowskiego Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda - Radio Kielce / 27.08.2017 Sędziszów. Dożynki powiatu jędrzejowskiego

Korowód dożynkowy prowadziła Strażacka Orkiestra Dęta. W korowodzie w specjalnie przygotowanych bryczkach na plac bazy przyjechali gospodarze i starostowie tegorocznych dożynek. Za nimi na plac wkroczyło 9 dziewcząt, które w regionalnych strojach ludowych przyniosły kosze z owocami i płodami rolnymi. Za dziewczętami na plac wkroczyły delegacje poszczególnych gmin z dożynkowymi wieńcami dla włodarzy gmin z powiatu jędrzejowskiego.

Oficjalnego otwarcia dożynek dokonał starosta jędrzejowski, Edmund Kaczmarek.  Jak powiedział, dożynki to czas radości i dziękczynienia za zbiory oraz czas podziękowań rolnikom za ich ciężką pracę. Ponadto, to również święto, dla tych którzy na co dzień współpracują z rolnikami wspierając ich w ciężkiej pracy na roli.

Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa w swoim wystąpieniu mówił o ciężkiej pracy rolników, o wielkim szacunku i poszanowaniu chleba, który jest owocem ich trudu.

Jak mówili przybyli na dożynki rolnicy, dziś jest czas na zabawę, ponieważ żniwa były łatwe i szybkie. Podkreślali jednak, że plony nie są zbyt duże z powodu trudnej wiosny.

Podczas uroczystości, na wniosek burmistrza miasta Sędziszowa Wacława Szarka 13 osobom wręczone zostały medale Zasłużony dla Rolnictwa, które przyznał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto rozstrzygnięty został konkurs „Piękna i przyjazna dla środowiska wieś jędrzejowska”. Pierwsze miejsce przyznano wsiom: Tarnawa, Potok Wielki oraz Błogoszów.

Galeria zdjęć Sędziszów. Dożynki powiatu jędrzejowskiego (27.08.2017) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sędziszów dożynki Powiat jędrzejowski RK Jędrzejów