Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Powstanie zalewu Wierna Rzeka coraz bliżej

Coraz bliżej budowy zalewu Wierna Rzeka. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach wydał decyzję o warunkach środowiskowych inwestycji niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę.

Autor: Wiktor Dziarmaga

21.08.2017 15:41

image 16.05.2016 Borków. Zalew. Małe kaczki. Grążele Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Akwen ma powstać na rzece Łososinie na terenie gmin: Łopuszno, Piekoszów i Strawczyn. Głównym zadaniem zbiornika będzie ochrona przed powodzią oraz zapobieganie przed skutkami suszy.

Krystyna Cierlikowska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - mówi że jest to bardzo ważna inwestycja uwzględniona w Planie Gospodarowania Wodami na obszarze dorzecza Wisły oraz w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym.

Zbiornik w przypadku ulewnych deszczy ma przejąć część wody i dzięki temu zabezpieczyć między innymi tereny w dolnym biegu rzeki - dodaje Małgorzata Religa ze Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach.

Informuje jednocześnie, że decyzja środowiskowa uwzględnia protesty przyrodników i ekologów. Wśród wytycznych pojawiły się konieczność budowy przepławek dla ryb, wyspy dla ptaków oraz oczek wodnych dla płazów. Projekt zakłada również regulacje koryta Łososiny.

Zbiornik ma mieć 70 ha powierzchni, z czego ponad 40 ha będzie znajdować się na terenie gminy Łopuszno. Irena Marcisz, wójt Łopuszna stwierdziła, że inwestycja jest wyczekiwana od lat, a grunty, które są przeznaczone pod budowę już dawno zostały wykupione od mieszkańców.

Koszt budowy zalewy oszacowano na około 20 milionów złotych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zalew inwestycja Wierna Rzeka RK Kielce zbiornik wodny