Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Marek Tombarkiewicz: sytuacja chorych poprawi się

Wiceminister zdrowia wręczył dyrekcji szpitala wojewódzkiego w Kielcach certyfikat akredytacyjny. - To potwierdzenie jakości wykonywanych usług medycznych, która przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów - stwierdził Marek Tombarkiewicz w rozmowie z Radiem Kielce.

Autor: Ewa Golińska

27.07.2017 09:33

image Rozmowa Dnia - Marek Tombarkiewicz Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Certyfikat przyznawany jest na trzy lata, a jego posiadanie będzie premiowane finansowo - poinformował wiceminister. Dodał, że premia będzie wprowadzona prawdopodobnie od stycznia przyszłego roku i wyniesie 1 procent.

- W przypadku tak dużej jednostki medycznej, jak szpital wojewódzki będą to znaczne pieniądze, które pozwolą zrekompensować poniesione nakłady, a z drugiej strony będą zachętą dla pracowników, żeby dbać o jakość świadczonych usług i o rozwój oraz by starać się odnowić certyfikat za trzy lata - dodał Marek Tombarkiewicz.

Odpowiadając na pytanie, czy sieć szpitali może ograniczyć funkcjonowanie części jednostek wiceminister przyznał, że mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy konieczne będzie, z różnych powodów, zamykanie oddziałów. To zagrożenie jest realne w przypadku oddziału ginekologiczno- położniczego włoszczowskiego szpitala, gdzie rocznie odbieranych jest około 350 porodów. Oddział jest nierentowny - dodał Marek Tombarkiewicz. Wyjaśnił, że do utrzymania jednostki konieczna jest liczba 600 porodów. Ponadto - dodał - im mniejsza jest powtarzalność wykonywanych zabiegów, tym mniejsza pewność i poczucie bezpieczeństwa pacjentek, a to może wpływać także na dokonywany przez nie wybór szpitala, w którym zechcą urodzić dziecko.

Gość Radia Kielce zaznaczył, że sieć daje szpitalom szanse na utrzymanie stabilności finansowej i na rozwój. Ponadto, wielkość kontraktu, dzięki dobrej jakości usług będzie mogła być zwiększana. Część tak zwanych nadwykonań szpitale będą mogły odzyskać, jeżeli przekroczą kontrakt. 

Marek Tombarkiewicz poinformował również, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie istniał do 2019 roku w niezmienionej formule.

Wiceminister zdrowia uczestniczył w otwarciu wyremontowanej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w szpitalu wojewódzkim w Kielcach. Następnie udał się do Włoszczowy, gdzie oddane zostanie lądowisko dla helikopterów.

 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rozmowa Dnia Służba Zdrowia Marek Tombarkiewicz RK Zdrowie reforma zdrowia sieć szpitali