Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kupcy z Buska niezadowoleni z planowanej inwestycji

Kupcy z pasażu handlowego przy ul. 1 Maja w Busku-Zdroju nie są zadowoleni z wyniku rozmów, przeprowadzonych z samorządem. Jak informowaliśmy - władze miasta planują przenieść pasaż około 100 metrów dalej. W miejscu, w którym obecnie prowadzony jest handel miałby stanąć nowy obiekt uzdrowiskowy na 200 miejsc noclegowych.

Autor: Kamil Włosowicz

19.07.2017 18:31

image Wizualizacja pasażu w Busku Zdroju Fot. www.busko.pl

Kupców nie przekonuje zaproponowana przez ratusz i inwestora koncepcja zmiany lokalizacji, zakładająca zachowanie dotychczasowej liczby stoisk i unowocześnienie całego obiektu. Chodzi im bowiem nie o wygląd, lecz odległość o jaką pasaż ma zostać przeniesiony.

Jak mówi Maria Zdanowska, przedstawiciel handlowców - przed spotkaniem liczono, że władze zaproponują inną, bardziej atrakcyjną dla prowadzenia handlu lokalizację.

- To, co nam zaproponowano wiąże się niestety z zakończeniem naszej pracy - podkreśliła.

Władze miasta tłumaczą, że przesunięcie pasażu do zbiegu ulic 1 Maja i Starkiewicza to jedyna możliwość.

- Wiąże się to nie tylko z planowaną budową uzdrowiska w miejscu, gdzie teraz prowadzony jest handel, ale również z koncepcją uporządkowania części zdrojowej, zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym - mówi zastępca burmistrza Henryk Radosz.

Dodaje, że docelowy pasaż handlowy zdecydowanie zmieniłby wygląd. Projektant, na zlecenie inwestora, przewidział w tym miejscu rozlokowanie pasażu wokół placu wewnętrznego, na którym wszyscy kupcy mieliby - jego zdaniem - możliwość atrakcyjnej ekspozycji swoich towarów.

- Mam nadzieję, że uda nam się wypracować porozumienie w tej sprawie - zaznaczył burmistrz. 
Stanowiska kupców nie rozumie przedstawiciel inwestora, Łukasz Kutyła.

Jego zdaniem - przesunięcie pasażu o kilkadziesiąt metrów nie pogorszy warunków sprzedaży, a zaproponowana forma modernizacji wręcz je poprawi.

- Jeśli ratusz nie dojdzie do porozumienia z kupcami, to inwestor rozważy wycofanie się z inwestycji wartej ok. 30 milionów złotych i przeniesie ją do innej miejscowości zdrojowej - dodał Łukasz Kutyła.

Sprawą zainteresowało się również Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak poinformowali pracownicy biura prasowego instytucji - trwa analiza przekazanej przez ratusz dokumentacji. Po jej zakończeniu, CBA podejmie decyzję o ewentualnych dalszych czynnościach. 

Zdaniem Kamila Oliwkiewicza ze stowarzyszenia „Młode Busko”, które wspiera kupców w proteście - podejrzenia śledczych mogła wzbudzić planowana przez ratusz zamiana działek. Inwestor wyszedł z propozycją przekazania na potrzeby handlu parceli o mniejszej wartości i, po pokryciu różnicy cenowej, przejęcia pod budowę uzdrowiska terenu, na którym obecnie znajduje się pasaż handlowy.    

Obiekt jest w ścisłym centrum strefy zdrojowej, nieopodal sanatorium „Marconi” i uzdrowiskowego szpitala „Krystyna”. 

Galeria zdjęć Wizualizacja pasażu w Busku Zdroju (19.07.2017) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Busko-Zdrój inwestycja RK Kazimierza Wielka