Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Inwestycja GUM zgłoszona do Kontraktu Terytorialnego

Zarząd województwa świętokrzyskiego podjął decyzję o zgłoszeniu planowanej w Kielcach inwestycji Głównego Urzędu Miar, do Kontraktu Terytorialnego.

Autor: Marlena Płaska

23.06.2017 15:50

image Kielce. Powstaje Główny Urząd Miar Fot. / Główny Urząd Miar

Wniosek trafi teraz do Ministerstwa Rozwoju, które zdecyduje o ewentualnym rozszerzeniu kontraktu o to zadanie. Zarząd województwa podkreśla, że planowana budowa Centralnego Laboratorium Głównego Urzędu Miar jest ważnym projektem dla rozwoju całego regionu świętokrzyskiego. Następnym krokiem będą rozmowy z ministerstwem, a być może także z Komisją Europejską, dotyczące sfinansowania inwestycji, która ma kosztować około 200 milionów złotych. Niezbędne będą przesunięcia pieniędzy unijnych między tzw. osiami.

O ulokowanie inwestycji ubiegały się też m.in. Rzeszów i Kraków. Ostatecznie, po wielu analizach i ocenach, Główny Urząd Miar wybrał Kielce, dzięki czemu w stolicy regionu ma powstać zespół nowoczesnych laboratoriów badawczych. Do zlokalizowania go u nas, prezesa instytucji przekonały: stabilność tektoniczna, piękne otoczenie oraz deklaracja wsparcia ze strony władz Kielc i województwa.

Kontrakt terytorialny jest umową samorządu województwa z rządem. Określa najważniejsze dla regionu inwestycje, które wymagają unijnego dofinansowania. Projekty, które znajdują się w kontrakcie, otrzymują dodatkowe punkty w konkursach o unijne pieniądze.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

inwestycja RK Kielce Główny Urząd Miar Kontrakt Terytorialny